HORNÝ HRIČOV, MIKŠOVÁ, STREČNO, SÚĽOV - HRADNÁ. Dobrovoľné hasičské zbory sú v obciach dodnes. No iba v niektorých sa zachovali ručné historické hasičské striekačky.
Horný Hričov
V roku 1925 založili hasičský zbor v Hornom Hričove, keď 23 členov zložilo veliteľovi Pavlovi Vydrovi sľub vernosti. O rok na to si objednali výstroj i striekačku. V tej dobe mal Hasičský zbor spolu už 25 členov. Neskôr v roku 1940 zakúpili motorovú striekačku Sigmund - LM - 32 zo závodu z Mladej Boleslavy. Prápor Dobrovoľného hasičského zboru v Hornom Hričove vyrobili v roku 1928. Na prednej strane práporu je slovenský dvojkríž na troch vŕškoch a na druhej zobrazený patrón hasičov sv. Florián.
„Členom požiarneho družstva som sa stal v roku 1953 ako 16-ročný. Spolu sme chodili na rôzne súťaže," spomínal Eduard Králik, súčasný tajomník Dobrovoľného hasičského zboru v Hornom Hričove. „Tajomníka robím už 42 rokov," dodal. V súčasnosti má hasičský zbor 48 členov, z toho 12 je dievčat. „Minulý rok sme prvýkrát začali robiť hasičskú súťaž o Putovný pohár starostu. Zúčastnilo sa jej 9 družstiev. Na pozvanie prišli na súťaž aj členovia hasičských zborov z okolitých obcí," informoval. V tejto tradícii chcú pokračovať. V roku 1926 sa zbor zúčastnil prvého požiaru v Dolnom Hričove. Počas tohto roku sa zúčastnil celkovo dvoch požiarov a troch slávností. V súčasnosti je ručná hasičská striekačka vystavená v obci Horný Hričov pred požiarnou zbrojnicou.
Strečno
Už po roku 1918 sa začali v obci vytvárať prvé hasičské zbory. Ten oficiálny založili v roku 1924. V čase založenia mal kolektív 24 členov, ktorým velil vtedajší učiteľ a organista František Chmelár. Odvtedy sa na čele požiarneho zboru vystriedalo niekoľko veliteľov.
Po založení zboru dostali ručnú hasičskú striekačku. „V roku 1931 sme dostali ďalšiu ručnú hasičskú striekačku. Tá sa zachovala dodnes," povedal Pavol Bukovinský, bývalý člen Dobrovoľného hasičského zboru. Túto striekačku umiestnili do kôlne pri kostole neďaleko studne. „Tým, že sa táto hasičská striekačka zachovala dodnes, sme sa prvýkrát zúčastnili medzinárodnej súťaže historických hasičských zborov v Rusovciach. Bolo to v roku 2006. Získali sme 3. miesto z pomedzi 15 družstiev," informoval Pavol Bukovinský. Tejto súťaže sa každoročne zúčastňujú aj družstvá z Maďarska, Rakúska, Česka, Poľska a Slovenska.
Mikšová
Stará ručná hasičská striekačka je pred Kultúrnym domom v Mikšovej. „V roku 1925 sa roľníci poskladali, toto tu totiž bola taká roľnícka obec, a kúpili striekačku," povedal Jozef Novák, bývalý veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru v Mikšovej. Ručná striekačka sa používala až do roku 1950. „Potom sme dostali motorovú striekačku," vyslovil. „Ako hasiči sme chodievali na rôzne súťaže a vyhrávali ceny. Teraz to už tak nie je," povedal bývalý veliteľ.
Svoje členstvo u hasičov začal v roku 1948. „Veliteľa som robil od roku 1952," povedal Novák. „Potom, keď som prišiel z vojny v roku 1952 a začal som robiť veliteľa, ráno som vytrúbil po celej dedine a všetci nechali všetky roboty a išli sa dívať na cvičenie. Na nás, ako cvičíme v nedeľu. Cvičili sme do tej 9.00 h a išli do kostola," zaspomínal na staré časy. V súčasnosti majú v hasičskom zbore aj ženy, ktoré tam predtým neboli. No na súťaže sa už nechodieva.
Súľov-Hradná
Pred Obecným úradom Súľov-Hradná je na námestí, neďaleko vyhliadkovej veže s kĺzačkou v podobe stredovekej obrannej veže, historická hasičská striekačka. „Táto striekačka pochádza ešte z konca 19. storočia a začiatku 20. storočia," informoval Juraj Kamas, súčasný predseda Dobrovoľného hasičského zboru v Súľove. Striekačku súčasne používala obec Súľov-Hradná, no po vojne vznikli dva hasičské zbory a stará striekačka ostala Súľovskému Dobrovoľnému hasičskému zboru.