ŽILINA. Bábkové divadlo Žilina hosťovalo v októbri minulého roku predstavenie Všetko o ženách bratislavského divadla Apollo. V uliciach mesta naň pozýval plagát, vytvorený z reprodukcie svetoznámeho obrazu. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) Žilina dostala podnet aby zistila, či nejde o erotickú reklamu.
Konanie nie je ukončené a inšpekcia o ňom informácie poskytuje iba jeho účastníkom. Žilinská SOI posunula podnet inšpekcii v Bratislave, autorom plagátu je totiž divadlo Apollo. Bratislavský inšpektorát na otázky neodpovedal.
Rada pre reklamu sa v minulosti s podobnými prípadmi stretla. Išlo o filmové alebo divadelné plagáty. Podľa jej riaditeľky Moniky Korkošovej spadajú do kategórie umeleckého zobrazenia, ktoré má konotáciu s divadelným alebo filmovým predstavením a sú pokračovaním odkazu autorov smerom k divákovi.
"V tomto prípade podľa mňa nejde o žiadne vážne porušenie všeobecných noriem etiky - plagát je jednoznačne viazaný na predstavenie, ktoré však využíva umeleckú slobodu na svoje vyjadrenie. Chápem, že niektorých ľudí môže vizuál pohoršiť alebo šokovať, čo je v súvislosti s umením však bežné," povedala šéfka Rady pre reklamu Monika Korkošová.
Obraz od neznámeho autora s názvom Gabrielle d'Estrées s jednou zo svojich sestier (1594)
Divadlá: Je to absurdné
Predstavenie Všetko o ženách uviedlo Bábkové divadlo Žilina v rámci cyklu Večerné stredy pre dospelých. Zožalo veľký úspech.
„Originál obrazu, z ktorého autor plagátu vychádzal, je majetkom a patrí do stálej expozície múzea Louvre v Paríži. Ročne ho vidí niekoľko desiatok až stoviek tisíc ľudí," povedal riaditeľ Bábkového divadla Žilina Peter Tabaček.
Riaditeľ bábkového divadla chápe, že SOI musí prešetriť každý podnet spotrebiteľa. V tomto prípade však ide „o hádzanie hrachu o stenu. Všetkým sa plagát páčil a nikoho nepohoršoval," povedal.
Tu si prečítajte celý Tabačkov názor na kontrolu pre plagát
V meste lákalo na divadlo 110 plagátov vo veľkosti A4 a 20 ďalších o rozmere A3. Boli rozmiestnené aj v autobusoch a trolejbusoch. Jeden väčší pútač bol v centre mesta na Farských schodoch.
Originál visí v Louvri
Originál obrazu s názvom Gabrielle d´ estrées a jej sestry vznikol v roku 1594, autor je neznámy. Visí v Múzeu Louvre v Paríži.
Autor plagátu vychádzal z reprodukcie originálu. Upravil ho tým, že na torzá tiel graficky umiestnil hlavy hlavných protagonistiek.
„Máme veľmi pozitívne ohlasy na toto predstavenie a na tom, že plagát púta pozornosť, nevidím nič zlé. Menší rozruch bol aj v Bratislave. Vidí sa nám smiešne, že niekoho pohorší takéto dielo. V jednom denníku nájdete úplne iné nahotiny," uviedol výkonný riaditeľ divadla Apollo Tibor Bruckmayer.
Nápad vytvoriť tento typ plagátov pochádza od docenta Michala Babjaka, ktorý prednáša estetiku na Filozofickej fakulte v Bratislave. Zároveň je aj členom a režisérom divadla.
„Človeku, čo sa na to sťažuje, odporúčam ísť do Louvru," povedal Bruckmayer.
Z etického kódexu Rady pre reklamu
Reklama nesmie propagovať nadmierne podliehanie sexualite tým, že zobrazuje sexuálne stimuly, poddajnosť, nahotu alebo čiastočnú nahotu ľudského tela nevhodným spôsobom a nesmie bez oprávneného dôvodu prezentovať produkt ako vhodný prostriedok na odstránenie sexuálnych zábran.