ŽILINA. Obyvatelia bytovky na Hollého ulici v Žiline sa môžu ocitnúť v paradoxnej situácii. Hrozí, že prídu o prístupovú cestu k svojim garážam. Pozemok pod tou, ktorú používajú v súčasnosti, totiž patrí súkromnej firme, ktorá si ho plánuje ohradiť a vybudovať na ňom parkovisko. Z druhej strany zase mesto predalo pozemok inej súkromnej spoločnosti na výstavbu polyfunkčného objektu.
Mesto tak vraj urobilo s vedomím, že na pozemok je uvalené vecné bremeno, na základe ktorého musí nový majiteľ obyvateľom umožniť prístup k ich garážam. Z katastra nám ale potvrdili, že došlo k omylu a ťarcha bola uvalená na úplne iný pozemok. Ani nový majiteľ sa ňou necíti byť viazaný a prístup ľuďom umožniť neplánuje. Na mieste, kde oni plánovali cestu, vyrastie polyfunkčný dom.
Zostanú bez prístupu?
Ľudia sú znechutení. Nevedia, ako je to možné. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že síce budú mať na dvore garáže, ale autami sa k nim nedostanú.
„Sme v zajatí dvoch firiem. Z jednej strany si chce firma MZ Beta oplotiť svoj pozemok, kde máme prístupovú cestu. Z druhej strany bude firma Istos stavať polyfunkčný dom. Nikto z nich nám nechce sľúbiť, že sa cez ich pozemok dostaneme k našim garážam,“ povedal Pavol Kolárik. Obyvatelia spísali petíciu a adresovali ju na Mesto Žilina. Nie sú vraj proti výstavbe objektu, ale chcú mať možnosť dostať sa autami do svojich garáží. „Dali sme firme návrh, aby urobili v budove podchod a umožnili nám právo prejazdu. Tým by sa to vyriešilo. Nesúhlasia,“ dodal Kolárik.
Nechápu to
Obyvatelia nechápu, ako je možné, že mesto predalo pozemok za takýchto okolností a nezabezpečilo im prechod do svojich garáží. Podľa Michaely Kolárikovej z referátu komunikácie s verejnosťou na Mestskom úrade v Žiline, odsúhlasilo zastupiteľstve predaj parcely v decembri 2007.
Podľa uznesenia tu kúpila firma Istos 60 metrov štvorcových za 2 000 korún za meter. Podľa Kolárikovej, ak bolo vecné bremeno - právo prechodu cez pozemok ku garážam na tomto pozemku predtým, predajom prešlo na nového majiteľa a on ho musí rešpektovať.
„Ak tam nebolo, musia majitelia garáží osloviť majiteľa pozemku a dohodnúť podmienky, za akých dovolí prístup ku garážam,“ povedala Michaela Koláriková.
Podľa konateľa firmy Istos Štefana Figuru nie je pravda, že by na pozemku, ktorý kúpili, bolo zriadené vecné bremeno. Nechce teda pripustiť, že by cez svoj pozemok umožnili vlastníkom príjazd ku garážam. Potvrdzujú to aj slová Heleny Labantovej zo žilinského katastra, ktorá má na starosti zavkladovanie zmluvy. „Pôvodne sme si mysleli, že tam vecné bremeno zriadené je. Bola to však chyba, preto sme celé vkladovanie robili nanovo. V tejto chvíli môžem povedať, že vecné bremeno sa netýka predanej parcely a bez neho bude aj zmluva zavkladovaná,“ povedala Labantová.
Umožniť prejazd po svojom pozemku odmieta vlastníkom bytov aj predseda predstavenstva firmy MZ-Beta Jaroslav Zigo. Podľa jeho slov súčasná prístupová cesta sa nachádza na ich pozemku a nie je na ňu zriadené vecné bremeno. „Momentálne je vila na predaj. Ak sa ju rozhodneme prerábať, na tom mieste, kde je prístupová cesta, chceme zriadiť parkovisko. Je to náš majetok,“ uviedol Zigo.
Obrátia sa na súd
Jedinou možnosťou je pre vlastníkov podanie na súd. Novela občianskeho zákonníka totiž hovorí, že ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a jeho prístup k nej nemožno zabezpečiť inak, súd môže na jeho návrh zriadiť vecné bremeno v jeho prospech. To by spočívalo v správe cesty cez priľahlý pozemok. Podľa nami oslovených právnikov táto novela vyriešila mnohé podobné problémy. Využiť by ju mali aj vlastníci garáží na Hollého ulici a súd by mal rozhodnúť v ich prospech.