ŽILINA. Vyhliadli si motorkára na neoznačenom stroji. Na hlavnom ťahu medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom sa vodiča pokúsili zastaviť. Nereagoval. Pri úteku takmer zrazil policajta, ktorý musel uskočiť.
Zistite si pred cestou, čo by vás mohlo zdržať
Tak sa začala jedna z prvých akcií špecializovaného policajného útvaru, ktorý policajti volajú aj dopravné komando alebo slovenská kobra. Nasledovala sedemkilometrová naháňačka. Chytili ho, 24-ročný mladík bude pykať viac ako len za priestupok. Obvinili ho z útoku na verejného činiteľa.
Čo jednotka riešila v máji
54 prekročení rýchlosti, najvyššie o 69 kilometrov za hodinu v meste; 4 prípady jazdy v opitosti; 76 ďalších priestupkov ako agresívny spôsob jazdy, nevyhovujúci technický stav, telefonovanie za volantom; zadržali 16 vodičských preukazov. Zdroj: Polícia
Kobra v utajení Ďalšie prenasledovanie prišlo už o deň neskôr, opäť blízko Žiliny. Špeciálnej hliadke v civile na výkonnom aute chcel tentoraz ujsť Volkswagen Golf. Vodič zastavil v Tepličke nad Váhom, ďalej unikal po vlastných. Na aute mal značky zo škodovky.
Útvar zameraný na cestných pirátov zriadila polícia začiatkom mája. V prvých týždňoch sa sťahovali do jednej z bratislavských policajných budov, kde bude mať komando základňu, fasovali autá, novú techniku. Vyskúšali si aj ostrú službu.
„Na cestách boli štyri dni po dvanásť hodín, najmä v okolí Žiliny a Dunajskej Stredy. Zistili napríklad 54 prekročení rýchlosti, rekordérom bol taxikár, ktorý išiel v úseku s päťdesiatkou rýchlosťou 119 kilometrov za hodinu a to v daždi," povedal hovorca policajného prezídia Martin Korch.
K činnosti komanda sa zatiaľ vyjadruje len on. Identitu ôsmich policajtov, ktorých má byť neskôr pätnásť, starostlivo taja. Polícia dokonca nechce prezradiť ani podrobnosti o ich autách a technike. „Utajenie má preventívny účinok, vodiči nemôžu vedieť, v ktorú dennú hodinu, na ktorom mieste a na akom aute ich môžu čakať," hovorí Korch.
Rozdiel medzi nimi a bežnou hliadkou dopravnej polície je v tom, že jazdia na civilných autách.
„V komande sú dlhoroční dopravní policajti, ktorí majú bohaté skúsenosti, výcvik na jazdu so silnými autami a najmodernejšiu techniku." Priebeh akcií nahrávajú.
Boj o rešpekt Dopravný psychológ Zoltán Bojar si myslí, že komando môže mať na cestných pirátov odstrašujúci efekt. „Za predpokladu, že sa naozaj zamerajú na najviac agresívnych vodičov, ktorí majú silné stroje a bežní policajti ich zväčša nechytili."
Upozorňuje však aj na úskalia komanda. „Je to agresívny silový nástroj polície, ktorý vníma verejnosť citlivo.
Musia si získať dôveru a rešpekt a dať pozor, aby sa ich naháňačky neskončili tým, že sa pri nich zopár ľudí zabije pri náraze do stromu."
Zábery motocyklových hazardérov na youtube.
Komando má zmysel aj podľa motoristického novinára Michala Karpata. „Zvlášť, ak budú mať rovnaký meter aj na vplyvných a bohatých ľudí, ktorí si zvyknú všetko vybaviť."
Polícia by podľa neho mala pravidelne o činnosti útvaru informovať. „Aby sme vedeli, že robia to, na čo boli zriadení a nevyberajú pokuty za bežné priestupky, aby cez peniaze dokazovali svoju opodstatnenosť."