HLBOKÉ NAD VÁHOM. Záverečný účet obce za rok 2008 bude obsahovať veľa výhrad. Dôvodom je hospodárenie starostu, ktoré mu však poslanci tolerujú. O mnohých veciach rozhoduje sám. Tvrdí, že všetko robí v dobrom a pre obec, hoci by bez poslancov nemal.
Auto na slovo
Starosta Dušan Pinčík (SNS) minulý rok predal obecné auto a kúpil nové auto Škoda Octávia za 13 908 €. V rozpočte na to však neboli vyhradené peniaze a na zastupiteľstve boli poslanci proti. Pinčík mal zdravotné problémy a klimatizáciu v aute potreboval. Preto si ho kúpil, pričom bol za poslancami osobne a dostal od niektorých ústny súhlas.
„Poslancom som vysvetlil, že som po vážnej operácii hlavy a potrebujem auto s klimatizáciou, čo som potom aj kúpil. Skôr ako som ho kúpil, dali mi na to ústne schválenie," povedal Pinčík. „Potom som aj povedal poslancom, že môžu dať tento prípad na súd. Oni o tom uvažovali, ale nič nepodali," dodal Pinčík. Tvrdí, že nové auto kúpil výhodne - bez navýšenia a akontácie. Hoci konanie starostu niektorým poslancom prekáža, pre noviny nenabrali odvahu sa oficiálne vyjadriť.
Hospodárenie v obci by mal kontrolovať hlavný kontrolór obce. Tým je od apríla 2008 na sedem hodín týždenne Jozefína Šípková. Preverenie kúpy nemala v pláne kontrolnej činnosti, nevedela, že uznesenie na jeho kúpu chýba. Keď sa o probléme s autom dozvedela, upozornila poslancov. Podľa nej nebolo v poriadku, že starosta konal iba na základe ústneho súhlasu. „Nie je to v poriadku, mal mať uznesenie," povedala Šípková. Jediné vyvodenie však bude pripravovanom záverečnom účte, kde to vytkne vo výhradách. Ak koná starosta nad rámec schváleného rozpočtu, a teda nad rámec zákona, mohlo by ísť o prekročenie právomoci verejného činiteľa.
Chýbajú zásady
Podľa zákona o majetku obcí má mať každá obec schválené pravidlá hospodárenia. „Pokiaľ tak nie je, ide o nezákonný stav. Zásady hospodárenia obce majú stanovovať, do akej peňažnej výšky môže starosta nakladať
s majetkom obce bez vedomia zastupiteľstva," povedal Jaroslav Pilát z inštitútu MESA 10, právnik, ktorý je spoluautorom niekoľkých zákonov pre oblasť verejnej správy. Zásady majú poslanci pripravené hlavnou kontrolórkou už pol roka. Ešte o nich nehlasovali. Veľký podiel viny tak majú podľa Piláta poslanci. „Starosta si to môže vykladať tak tým, že nie sú pravidlá a on koná ako štatutárny orgán. Ale tým, že nie sú pravidlá, nastáva nezákonný stav. Myslím si, že v takomto prípade by sa mal starosta zdržať konania, aby sa nevyskytlo podozrenie z netransparentného nakladania s majetkom obce," povedal Pilát. Obci ale za svojské hospodárenie nič nehrozí. Žiaden zákon, ktorý upravuje chod obcí, sankcie podľa Piláta neobsahuje. „Nie je ich ako sankcionovať," uviedol.
Bez úprav rozpočtu
V Hlbokom sa bežne prekračujú jednotlivé položky v rozpočte. Príkladom boli v minulom roku práce na dohodu. Vyčlenených 90-tisíc sa vyšplhalo na dvojnásobok. Bez vedomia zastupiteľstva a úpravy rozpočtu. „V tom prípade je to v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. V poriadku by to bolo, ak by zmenu rozpočtu upravilo uznesením zastupiteľstvo," povedal Pilát. Podľa starostu je to v poriadku. „Myslím, že je to v poriadku. Robili sme toľko veľa akcií v obci, o ktorých sme na začiatku rokovaní ani nesnívali. Poslanci si tieto dohody preskúmali a nemali k nim námietky," povedal Pinčík. Vraj sa ich vždy pred robotami pýtal.
Minulý rok sa v Hlbokom pustili aj do rekonštrukcie základnej školy. Poslanci schválili spoluúčasť obce, hoci na to v rozpočte nemali peniaze a rozpočet neupravili. Podľa hlavnej kontrolórky Mesta Žilina Eleny Šutekovej, ak bude záverečný účet prijatý s výhradami, starosta je povinný prijať opatrenia na to, aby boli odstránené nedostatky a do budúcnosti sa tieto neopakovali.