Reakcia mesta Žilina na názor exposlanca Františka Bobeniča "Pred štyrmi rokmi sme bojovali za transparentnosť", ktorý bol v MY Žilinských novinách uverejnený v čísle 26 na piatej strane.
V článku Františka Bobeniča „Pred štyrmi rokmi sme bojovali za transparentnosť" bolo publikovaných viacero nepravdivých, účelových a zavádzajúcich informácií. Autor článku kritizuje postup pri obsadzovaní miest vedúcich pracovníkov na mestskom úrade alebo v mestom zriadených organizáciách a hovorí o tom, že tieto miesta sú obsadzované bez výberových konaní. Autor článku zrejme nemá vedomosť o tom, že riaditelia mestských organizácií boli vybratí práve takouto formou, čo je aj prípad vedúcich.
Napríklad, v tomto roku boli výberové konania na vedúcich stavebného úradu a životného prostredia a odboru sociálneho a bytového. Tieto výberové konania boli zverejnené v regionálnych médiách a na internetovej stránke mesta www.zilina.sk. Zaviedli sme systémové opatrenia do Pracovného poriadku MsÚ o prijímaní vedúcich odborov - podmienkou prijatia do zamestnania je výberové konanie. Zverejňujeme všetky voľné pracovné pozície na MsÚ cestou internetovej stránky a na úradnej tabuli mesta, niektoré pozície sme uverejňovali aj na internetovej stránke www.profesia.sk.
Oveľa závažnejšie sú však obvinenia z netransparentného postupu pri odpredajoch mestského majetku: „Pri odpredajoch mestského majetku sa postupuje rovnako ako predtým, bez výberových konaní... Pri realizácii veľkých projektov sa rovnako ako predtým nepostupuje transparentným postupom, t. j. verejnou súťažou." Opak je pravdou, výroky autora zavádzajú verejnosť a poškodzujú dobré meno mesta. Pri odpredajoch mestského majetku postupuje mesto v súlade so zásadami hospodárenia s majetkom mesta (schválené
v r. 2007), ktoré upravujú formu odpredaja mestského majetku a vychádzajú zo zákona o majetku obcí. Mesto striktne a transparentne tieto postupy dodržuje.
Priame odpredaje sa realizujú iba v prípadoch, ak ide o pozemok, na ktorom má záujemca stavbu, alebo ide o jeho susedný alebo súvisiaci pozemok. Vo všetkých ostatných prípadoch, okrem zákonných výnimiek, mesto realizuje výberové konania. Za súčasného vedenia mesta boli prijaté zásady hospodárenia s majetkom mesta a nad rámec zákona sú na internete zverejňované zmluvy s mestom, zoznam prijatých a vybavených žiadostí, sťažností a petícií, faktúry a harmonogram prác firiem vykonávajúcich služby pre mesto. Ďalšou významnou zmenou je prideľovanie nájomných bytov žrebovaním.
Názor Františka Bobeniča si prečítajte tu.
Táto forma výrazne eliminovala priestor pre korupčné správanie. Mesto Žilina zverejňuje zoznamy žiadateľov zaradených do žrebovania a taktiež zoznamy vyžrebovaných. Úplne absurdne vyznieva tvrdenie o tom, že sa neprihliada na názory občanov. Už pred spustením klientskeho centra v decembri 2007 sa občanom maximálne otvorili úrad i radnica. Počas celého roka prebiehajú diskusie a stretnutia so všetkými záujmovými skupinami v meste - od podnikateľov, cez neziskové organizácie, mladých ľudí a seniorov.
Mesto na podnety občanov odpovedá. Zdá sa, že pán Bobenič je ako bývalý poslanec mestského zastupiteľstva nedostatočne informovaný a možno ešte stále bojuje za niečo, čo sa už v Žiline podarilo. Všetko je verejne prístupné a informácie sú poskytované vysoko nad rámec zákona, o čom sa už mnoho občanov osobne presvedčilo. Dvere úradu sú otvorené pre každého, samozrejme aj pre pána Bobeniča, ktorému veľmi radi poskytneme podrobnejšie informácie k výberovým konaniam a k verejným súťažiam.
Autor: Mesto Žilina