ŽILINA. Veliteľstvo vzdušných síl informuje o letoch nadzvukovou rýchlosťou. Oznámenie poslali obvodným úradom ležiacim na trase, kde je možné vykonať takýto let a kde by mohol vzniknúť efekt nazývaný rázová vlna alebo sonický tresk.
„Išlo spolu o 23 obvodných úradov. Jednotlivé úrady mali následne informovať primátorov a starostov obcí v ich pôsobnosti o možnosti zaznamenania uvedeného javu v oblasti," povedal hovorca ozbrojených síl SR Milan Vanga.
Súčasťou informačného listu bola aj mapa s traťou letu s vyznačením územia, na ktorom môže byť zaznamenaný akustický prejav pripomínajúci výbuch. Nadzvukovú rýchlosť môžu zo slovenských strojov vyvinúť iba stíhacie lietadlá MiG - 29. Efekt môže byť podľa mapiek počuť od Dolného Kubína až po Hlohovec.
„V súvislosti s medializovanými informáciami o preletoch lietadiel nadzvukovou rýchlosťou nad územím Slovenskej republiky upozorňuje Obvodný úrad Žilina, odbor civilnej ochrany a krízového riadenia, že sa to týka aj vzdušného priestoru mesta Žilina," stálo v ozname na úradnej tabuli mesta.
V Žiline je menšia pravdepodobnosť Vystrašenia z hluku lietadiel sa Žilinčania príliš obávať nemusia. Mesto a okolie sa nachádzajú na okraji oblasti, kde armáda výskyt tresku predpokladá. Jav je závislý od mnohých faktorov, ako denná teplota, atmosférický tlak alebo členitosť terénu.
V roku 2009 bolo doteraz 15 letov po rozhonových tratiach, pričom v blízkosti mesta Žilina bol iba jeden. Podľa Gemelu bolo tento jav počuť naposledy v septembri v okolí Banskej Bystrice a Trenčína. V auguste v oblasti Handlovej a v marci pri Hlohovci.
Ako vystrašil výbuch obyvateľov Handlovej? - Kliknite a čítajte viac
Pred rokom 1989 sa podľa hovorcu OS SR takéto lety uskutočňovali niekedy aj trikrát denne. „Po presťahovaní lietadiel MiG-29 zo Sliača do Malaciek - Kuchyne sa zmenili aj rozhonové trate a pre obyvateľov týchto regiónov je to jav nový," hovorí Gemela. Ozbrojené sily vraj pre informovanie verejnosti urobili maximum.
Čo je sonický tresk?
Je to efekt nazývaný akustický tresk alebo rázová vlna. Ide o fyzikálny jav, ktorý sprevádza nadzvukový pohyb telesa. Každý bod telesa, ktoré sa pohybuje v stlačiteľnom prostredí, vytvára rozruchy tlaku, ktoré sa následne šíria do okolia rýchlosťou zvuku. Ak sa teleso pohybuje rýchlosťou vyššou, ako je rýchlosť zvuku, vytvára vlny, ktoré sa na seba skladajú a vzniká rázová vlna, ktorú ľudské ucho zaznamenáva ako silný tresk.
(lk)