ŽILINA. Keramickú nádobu, do ktorej ľud lužickej kultúry ukladal popol mŕtvych, teraz po viac ako 45 rokoch zrekonštruovali a stala sa jedným z najkrajších exponátov zbierkového fondu archeológie Považského múzea v Žiline.
Popolnicu pôvodne objavili rozbitú na črepy v hrobe č. 25 v Sedmerovci (okolie Púchova) v roku 1963. Na tomto mieste objavil archeológ Považského múzea v Žiline Anton Petrovský Šichman pohrebisko lužickej kultúry.
Ľud lužickej kultúry mal špecifický rituálny spôsob pochovávania mŕtvych. Telo bolo spálené na pohrebnej hranici, zvyšky tela (teplota pahreby nespálila všetko) a popol dali do urny, špeciálne vyrobenej na tento účel. Niekedy zvykli vyvŕtať pred samotným rituálom dieru do dna nádoby, aby duša mohla odísť do zeme.
Mnohokrát dostali mŕtvi so sebou na iný svet dary v podobe malých alebo veľkých a zdobených nádob. Nádoby obsahovali potraviny, bylinky, olej alebo iné suroviny.
Nádoba, ktorú vystavujú v Považskom múzeu v Žiline, bola vyrobená na vysokej remeselnej a estetickej úrovni. V súčasnosti by sa ťažko našiel hrnčiar, ktorý by bol schopný tak kvalitne pracovať. Reštaurovanie nádoby bolo veľmi náročné. Vyskytlo sa okolo pol milióna možností, ako črepy kombinovať.
Popolnica bola vypálená pri teplote len 650 - 700°C, to znamená, že materiál bol ľahko zlomiteľný. Jej črepy neboli kompletné, preto sa chýbajúce časti dopĺňali sadrou a namaľovali podobnou farbou.