Žije život bezdomovca. Napriek tomu ostáva optimistom

Bol bezproblémový chlapec, študovaný, pracovitý. Mal ženu, deti. Naraz sa to všetko začalo kaziť. Život sa s ním nemaznal a ocitol sa na ulici. Lavičky nikdy neboli jeho posteľou, zato spával na strome, v lodi i na cintoríne. Po 16 rokoch má svoju vlastnú

Ulice sú plné bezdomovcov. Niektorí sa z toho snažia dostať. Neopúšťa ich nádej a optimizmus.Ulice sú plné bezdomovcov. Niektorí sa z toho snažia dostať. Neopúšťa ich nádej a optimizmus. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

izbu.

ŽILINA. Karol bol ako každý. Vyrastal v usporiadanej rodine, chodil do školy. Vyštudoval strednú školu a šiel na vojnu. Odkrútil si 19 mesiacov a potom sa podpísal na prácu do bane do Karvinej. „Mal som veľmi dobrú robotu a chcel som tam aj pôvodne ostať, ale zoznámil som sa s nastávajúcou," povedal Karol. Kvôli nej odišiel na Slovensko.

Pracoval na stavbách, chodieval na týždňovky. Po revolúcii sa mu narodila dcéra a začal podnikať. Na obživu i na rodinu si zarábal ako taxikár. „Žene sa páčilo, že som po nociach preč, ráno som jej doniesol peniaze, takže bola spokojná," prezradil nám časť zo svojho niekdajšieho života. Ako ďalej povedal, ich manželstvo pripomínalo to talianske.

„Začali prvé hádky a problémy," naznačil a dodal: „Mali sme veľmi dobré obdobia a veľmi zlé obdobia a tie sa striedali ako štyri ročné obdobia. Žena sa so mnou rada hádala, najmä keď som mal vypité. Lebo keď som bol triezvy, nedal som sa vytočiť a to ju nebavilo." Niekedy sa spolu aj pochytili.

Manželstvo skončilo rozvodom v roku 1994. Spoločný život ale nie. No bolo to ako na kolotoči. Raz hore, inokedy dole. „Keď som mal peniaze, chvíľu bolo dobre, keď som nemal, bolo zle. Vyhadzovala ma z domu a po čase zas žiadala, aby som sa vrátil," vysvetlil. Po rozvode nič nemal. Potom jej pomohol predať byt a kúpiť dom. Opäť v ňom na čas žili ako rodina. Až kým si zas nezmyslela, že ho nechce.

Zbalil sa a odišiel

Karola to prestalo po rokoch baviť. Zbalil si ruksak a odišiel. Nadobro. „Mal som v ňom mikinu, a keďže bolo leto, mal som bermudy, sandále. Nič viac. Chcel som si vziať aj svojho psa, ale keďže na papieroch stála ako vlastníčka manželka, musel som odísť bez neho."

Ja som rád, keď sa večer môžem najesť, mám nejaké euro vo vrecku a niečo možno aj odložím.

Na túlanie sa bez strechy nad hlavou už bol trochu navyknutý. Pretože ešte počas manželstva, po tom, ako mu zobrali vodičský preukaz a nemohol viac robiť taxikára, odchádzal do zahraničia.
„Spolu s kamarátom sme chceli odísť do Ameriky. Vybavili sme si víza a šli sme. Prvá zastávka bol Londýn." Cesta trvala tri dni. Šli totiž stopom. „Na letisku v Londýne sme sa vyspali a sledovali správy. Počasie na Floride, kam sme mali namierené, nebolo priaznivé. V tom období tam vraj po rokoch napadal sneh. Rozhodli sme sa radšej odísť na Kanárske ostrovy," zaspomínal na cesty.

Na ostrovoch ostali, kým im nedošli peniaze. Potom sa vrátili späť. Medzitým bol aj doma, a začal si vybavovať ďalšie víza. Sen o Amerike ho neopúšťal. Rozplynul sa po tom, ako víza nedostal. S kamarátom sa teda rozhodli túlať po Európe.

„Prešli sme Portugalsko, Grécko, dokonca sme boli v Rusku." Všade sa živili rôznou chvíľkovou prácou. „Na Kréte sme jeden deň zberali olivy," upresnil. Popri týchto cestách po svete sa často vracal domov
a počas letných prázdnin brával svoju „rodinu" na výlety k moru. „Zobrali sme sa na tridsať dní
k moru a prespávali sme v aute," ozrejmil Karol.

Život na ulici

„Mám rád ulicu, je to miesto plné príbehov. Keď som raz bol na jednom mieste skoro rok, presne som vedel, kedy kto ide z ktorej strany a o koľkej, a aj tí ľudia vedeli, že som tam. Lebo keď som jeden deň chýbal, hneď sa ma na druhý deň pýtali, kde som bol," vravel a zároveň prezradil, že tých miest už vystriedal veľa, a nielen tu na Slovensku. Bol aj v Čechách, v Škandinávii i dole na juhu.

Najviac sa mu ale páčilo v Dánsku. „Tam som sa cítil najlepšie. Predával som Nota bene, u nich sa to volá Hus forbi. Žil som na ulici, mal som tam svoj kút pri banke a každý vedel, že je to môj kút." Chodievali za ním
z rôznych charít, ale Karolovi bolo na ulici dobre. Chcel byť sám.

„Každý večer prišlo auto, či v zime, či v lete, a doniesli mi varenú stravu, oblečenie, spacák, čokoľvek som potreboval. Napríklad som povedal, že ma bolí ruka, na druhý deň prišiel lekár a pozrel sa mi na ňu. Ľudia tam boli veľmi milí." Neprekážala mu ani jazyková bariéra. „Skôr mi to vyhovovalo, lebo človek sa tak osamostatní."

Ľudia na Slovensku sú však tiež veľmi dobrí. „Čo som bol milo prekvapený, lebo som si myslel, že to na Slovensku neexistuje. Som tu od leta a starajú sa," uznanlivo priznal Karol a pokračoval: „Myslel som si, že sú tu nevšímaví ľudia, ale nie. Pristavia sa, pýtajú, zaujímajú sa, ako som sa dostal na ulicu, prečo si nehľadám robotu, či niečo nepotrebujem." Okrem otázok mu aj všeličo donesú.

„Neodmietol som ešte žiadnu vec. Chodia s praktickými vecami, ako je oblečenie, jedlo." Častokrát sa pri ňom pristavia len na kus reči. „Hovoria mi všetko možné. A tak viem, komu nefunguje vysávač, kam zanesú vnukovi opraviť topánky a podobne."

Raz je dobre, inokedy zle

Ako človek, ktorý nemá strechu nad hlavou, už toho preskákal veľa. A za každého počasia. „Musím sa nastaviť na to, aké je počasie a prijať ho. Poviem si, dnes je dobre, včera bolo horšie, a keď je úplne zle, poviem, zajtra bude lepšie. Človek sa takto naučí tešiť z niektorých vecí, ktoré druhým unikajú. Ja som rád, keď sa večer môžem najesť, mám nejaké euro vo vrecku a niečo si možno aj odložím."

S chorobami to tiež nebýva žiaden špás. „Prechodil som všetky chrípky i angíny, bez doktora, bez liekov. Ale ako choroba prišla, tak odišla."

Mnohokrát nemal ani hlavu kde skloniť. Lavičkám sa však vyhýbal. „Býval som na takých miestach, že si to neviete ani predstaviť," povedal Karol: „Všade bezdomovcov vyháňajú policajti, a keď nie oni, tak vás zase okradnú. Preto som istý čas býval na strome v Bratislave pri stanici. Vyliezol som si na strom a prespával tam. Vydržal som zo tri týždne. Nikto nevedel, že tam spím."

Rovnako spával aj na cintorínoch. „Je tam najbezpečnejšie, nik tam v noci nechodí." Tiež, ešte keď bol v Grécku, spával v lodi i pod ňou. Medzi jeho nocľahy patrilo i spanie v kanáli. „V zime, hoci je tam malý priestor, je tam teplo a dá sa to zniesť. Keď sa spacákom prikryjete, a aj keď sneží, je vám teplo."

Vlastný kútik šťastia

„Štát ma uznal ako človeka v hmotnej núdzi. Som bez domova, bez majetku a priznal mi dávku, ktorú poberám už štvrtý rok. Z nej zaplatím výživné na deti a ostanú mi tri eurá na mesiac. Z toho mi príde strava
a ubytovanie platiť, takže som vďačný za každú korunu, čo zarobím na ulici."

Karol teraz občas zájde večer na charitu na polievku. Prostredníctvom nich si vybavil aj predaj časopisu Nota bene. A len prednedávnom sa mu podarilo vybaviť si ubytovanie v jednej ubytovni. „Od roku 1994 mám prvý raz svoje oficiálne bývanie," povedal nadšene. Má ho zatiaľ iba na pol roka, ale ako vraví, užíva si ho. „Po toľkých rokoch, keď ste vo svojom, je to skvelé. Chcel by som tam ostať, mám jednu izbu sám pre seba a to mi stačí. Čo viac potrebujem?"

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 236
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 553
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 007
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 850
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 276
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Radko Mačuha: Potkania osada.
  8. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 654
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 082
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 201
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 351
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 321
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Radko Mačuha: Potkania osada.
  8. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 654
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 082
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 201
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 351
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 321
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu