Nielen pre milovníkov prírody je určená výstava Vážky. Jej cieľom je oboznámiť verejnosť a mládež o význame vážok, aj o potrebe chrániť ich biotop.
VARÍN. Štátna ochrana prírody SR, Správa Národného parku Malá Fatra - Škola ochrany prírody vo Varíne v spolupráci so spoločnosťou pre spoznávanie a záchranu mokradí Aqua Vita pripravila výstavu pod názvom Vážky, ktorá bola spojená so zaujímavou besedou s odborníkom na danú tému Dušanom Šáchom.
„Výstava je určená milovníkom prírody i širokej verejnosti, žiakom a študentom základných a stredných škôl. Prostredníctvom pútavých farebných panelov sa návštevníci výstavy dozvedia zaujímavosti o pôvode a živote vážok, o ich jedinečnosti, rozmanitosti i ohrození na Slovensku," povedala Anna Lovritšová zo Školy ochrany prírody vo Varíne.
Cieľom besedy a výstavy je oboznámenie verejnosti a mládeže o význame vážok, ale aj o potrebe chrániť ich biotopy - mokrade - najmä z toho dôvodu, že ich nerozumné využívanie spôsobilo na celom svete vážne ohrozenie týchto ekosystémov a druhov tam žijúcich, ako aj druhov, ktoré sú na ne existenčne naviazané. Mokrade majú mimoriadny význam pre človeka a pre ochranu biodiverzity.
Vernisáž výstavy Vážky a beseda sa uskutočnila 2. februára pri príležitosti Svetového dňa mokradí, ktorého zámerom je hlavne zdôrazniť význam mokradí pre udržanie ekologickej rovnováhy a zachovanie biologickej rozmanitosti, ako aj poukázať na funkcie a hodnoty týchto citlivých ekosystémov pre trvalo udržateľný rozvoj človeka. Výstava potrvá do konca marca.
O tom, že tridsať tisíc malých očiek má vážka sa dozvedeli už aj žiaci ZŠ s MŠ Stráňavy na výstave spojenej s environmentálnym výukovým programom.
Výukový program Vážkypriblížil žiakom život tohto jedinečného hmyzu. V rámci tvorivých aktivít a hier prostredníctvom prezentácie života vážok sa dozvedeli ako dokáže vážka ovládať každé krídlo samostatne, v akej nadmorskej výške boli pozorované, či vážka štípe, a rôzne iné poznatky.
Stošetťdesiat zvedavých očí žiakov 1. stupňa ZŠ s MŠ Stráňavy pozorne počúvalo výklad a s radosťou sa hrali zaujímavé hry, pracovali v pracovných listoch, a tí mladší vyrobili krásne vážky z jednoduchých a dostupných materiálov pod vedením lektoriek Balciarovej, Badúrovej a Lovritšovej.