V Číne Igorovi Cvachovi usporiadali výstavu. Cvacho je známy aj spoločnými knižkami s Karlom Krylom, Mariánom Geišbergom, Láďom Mertom, Milanom Lasicom a ďalšími osobnosťami. Paradoxne, známejší je v Číne ako na Slovensku.
ŽILINA. V Číne bol týždeň, usporiadali mu vlastnú výstavu. „Čínska organizácia pre malú grafiku usporiadala minulý rok súťaž. Ja som dostal cenu a pozvali ma do Číny, aby som vystavoval v ich galérii," hovorí Cvacho. Na otvorení sa zúčastnil aj slovenský konzul Igor Pacolák. „Konzulát mi pomohol organizačne, otvoril výstavu, usporiadal recepciu. Je to veľký fanúšik umenia," povedal Cvacho.
Umenie je in
Podľa neho je v Číne moderné umenie vo veľkej konjunktúre. „Boli sme v komplexe, kde bolo 40 galérií. Prezentoval som tam moje malé grafické práce. Z toho, čo som videl, sa dá usúdiť, že komunizmus sa pomaly ideologicky rozplýva. Dokonca už si parafrázujú aj komunistické symboly. Myslím, že keď sa to deje v umení, je to znak toho, že sa nálada uvoľňuje a biznis je u nich na prvom mieste," dodal Cvacho.
Šanghajom bol umelec príjemne prekvapený. Je to vraj kontrast k Pekingu, kde bol predtým. „Je to úžasné mesto. Samé mrakodrapy. Stál som pri budove, ktorá bola ešte pred dvomi rokmi najvyššou na svete. Prekonali ju už síce Arabi, ale už teraz je hneď vedľa jama. Postavia tam ešte o 200 metrov vyššiu. Bol som prekvapený, že infraštuktúra medzi mrakodrapmi je na vysokej úrovni, urobili ju pre ľudí. Sú tam parky, chodníky, oddychové zóny," opisuje svoje zážitky z cesty Cvacho.
Ľuďom dodáva energiu
Jeho meno už v odborných kruhoch v Číne rezonuje. Ako výtvarník pracuje dvoma technikami. „Robím hĺbkotlač. Je to grafická technika, pri ktorej sa do medených dosiek vyrobí matrica a potom sa z nej tlačí. Je to náročná, takmer hodinárska práca a veľmi stará technika. Používali ju Rembrandt, Dürer, alebo Goya. Dnes už takto pracuje len málo umelcov," povedal výtvarník.
Druhou technikou, ktorú používa, je maľba. Hovorí, že ju používa na uvoľnenie. Svojimi obrazmi vyjadruje dynamiku, gesto. „ Používam akryl na plátne a pastózne techniky. Snažím sa, aby moje obrazy boli pozitívne, aby ľudí nabudili a dodali im energiu," uviedol.
Preslávil ho Kryl
Igor Cvacho je však známy aj ako vydavateľ. Spolupracuje pritom so známymi umelcami. Slávnou sa stala jeho kniha, ktorú vytvoril s Karlom Krylom. Ako k tomu došlo? „Bol som Krylov fanúšik. Po revolúcii prišiel aj do Žiliny. Dali sme sa do reči a išli na pivo. Zaujalo ho, že som grafik. Mal ku grafike veľký vzťah. Zblížili sme sa a vznikol nápad vydať knihu. Osud to chcel tak, že tri mesiace po jej vydaní zomrel. Mali sme sa stretnúť, ale dozvedel som sa to z rádia. Desať rokov potom sme spolu s Jiřím Suchým, Láďom Mertom, Borisom Filanom a ďalšími dvoma grafikmi vydali jeho poctu," spomína Cvacho. Aj vďaka práci s Krylom ho rešpektujú mnohí ďalší umelci. Knihy vydal aj s Miššíkom či Mariánom Geišbergom. Práve tú ministerstvo kultúry ocenilo ako najlepšiu knihu roka.
Karel Kryl ho ovplyvnil ešte v jednej veci. Po stretnutí s ním začal písať pesničky. „Mám zopár kamarátov, s ktorými hráme. Teraz sme vydali cédečko a chystáme sa urobiť pár koncertov," dodal na záver Igor Cvacho.