Opustenú budovu v centre Žiliny osídlili squatteri. Chcú ich vyhnať

Málokto vie, kto sú squatteri a čo sa za týmto pojmom vôbec skrýva. V Európe ich poznajú, na Slovensku sú priekopníkmi tí žilinskí.

ŽILINA. V opustenej budove v centre Žiliny sa už viac ako rok zdržiavajú squatteri. Mladí ľudia, ktorých si obyvatelia Žiliny spájajú s feťákmi a bezdomovcami. Podľa squatterov však ide o životnú filozofiu, rebéliu voči konzumnej spoločnosti a hľadanie si autonómneho priestoru. Títo mladí ľudia chodia do školy či do práce a nie sú bez domova. Vo squatte však radi trávia čas a aj tam prespávajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budova bola dlhé roky opustená a istý čas v nej prespávali bezdomovci a zdržiavali sa tam aj drogovo závislí. Po tom, ako ju opustili živly, si ju vyhliadli squatteri. Tí opustenú budovu postupne čistili a opravovali
a zariaďovali.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, prečo sa rozhodli pre život squatterov, povedali Juraj, Vojto a Laco, že to nebolo len tak zo zábavy. Juraj sa o squattingu dozvedel náhodne. „Jeden kamarát mi povedal, že čo je vlastne squatting, že to je obsadzovanie opustenej budovy. Tak som išiel do toho. Chcel som to vyskúšať. Veľa som predtým o tom nevedel," hovorí. Jeho kamarát Vojto sa stal squatterom z rebélie a snahy sa verejne realizovať. Laco zase hľadal nejaký priestor, kde sa môže slobodne vyjadriť. „Nakresliť si niečo na stenu bez toho, aby mi niekto povedal, že tu sa to nesmie, nemôžeš to urobiť," hovorí Laco.

Kto sú vlastne squatteri?

Na Slovensku však stále málo ľudí vie, čo sa skrýva za pomenovaniami squatt a squatter.
V súčasnom ponímaní sa slovíčko squatter používa na označenie osoby obývajúcej cudzie opustené domy bez platenia nájomného. Tiež nájdete vysvetlenia ako samozvaný nájomník či nelegálny osídlenec a usadlík. Podľa polície je squatterstvo na Slovensku trestné.

SkryťVypnúť reklamu

V Žiline sa týmto spôsobom rozhodla bývať skupina mladých ľudí uznávajúca alternatívny spôsob života. Squatteri kladú spoločnosti otázku: „Prečo by sme mali platiť veľké peniaze za neprimerané obydlie, keď hneď v susedstve sa nachádza prázdny chátrajúci dom bez majiteľov?"

Squatteri v Žiline si našli opustenú a chátrajúcu budovu na únik pred vonkajším svetom. „My vieme, že v Žiline sú desiatky budov, ktoré sú opustené a je to úplný nezmysel, keď sú tieto budovy nevyužívané. Pritom môžu byť využité na zmysluplné aktivity," hovorí Vojto. Zároveň sú tými, ktorí otvárajú verejnú diskusiu o chátrajúcich budovách a ich využití. „Squatteri, si myslím, sú jedny z tých, čo vytvárajú spoločenskú diskusi o tom, čo s týmito budovami. Na Slovensku nie je žiadne povedomie o squattingu. Tie domy by sa dali využiť. Squatting je riešením, nie problémom," hovorí Laco.

SkryťVypnúť reklamu

Budovu začali opravovať

„Myslím si, že tu prišiel málokto s tým, že poďme, bude sranda, pretože už keď sme sem prvýkrát prišli, videli sme, v akom stave to tu je. Obrovské kopy bordelu na dvore, vytrhané podlahy," hovorí Laco. Ako budovu osídľovali, začali s upratovaním a opravami. Z vlastných nákladov a darov dávali do poriadku rozbité miestnosti a opravili aj strechu, aby do budovy nezatekalo. „Keď tu bol neporiadok, mohlo tu prísť nejaké dieťa, spadlo by a dolámalo sa, alebo by sa pichlo na ihle po feťákoch, ktorí tu predtým boli. Vtedy by sa verejnosť ozvala, že to treba riešiť. Že budovu treba niekomu dať," hovorí Vojto.

Ich filozofiou je využiť všetko, čo iní ľudia považujú za nepotrebné. „Väčšina vecí, čo tu je, tak sme pozbierali, čo ľudia odhodili. Keď sa niekto sťahuje a nepotrebuje už starú sedaciu súpravu, vyloží ju ku kontajneru. Po celej Žiline je kvantum vecí, ktoré ľudia nechcú, lebo sa im to už nepáči, alebo sa to poškriabalo," hovorí Juro.

Opustenú budovu sa snažili skultúrniť, aby sa podobala štandardnému bývaniu. „Nechceme, aby si ľudia mysleli, že nám tu behajú šváby po nohách. Je tu problém s tým, že nemáme vodu. Keď si doma človek potočí kohútikom, má plnú bandasku vody. Nosíme ju zo studničky na námestí, alebo z okolia. Všetko sa dá však nájsť a nejako alternatívne využiť," vysvetľuje Laco.

Ľudia ich berú rôzne

Ich rodiny si zvykli, že squatting sa stal ich životným štýlom. No ľudia ich vnímajú rôzne. „Sú ľudia, ktorých to nezaujíma a budú škodiť. Sú aj takí, ktorých to zaujíma, nechcú byť priamo squattermi, ale podporujú to zvonku. Takže pohľady na nás sú rôznorodé, každý človek nás vníma inak," hovorí Vojto.

Na squatte ich už navštívili aj rodičia. Podľa ich slov nie sú nadšení, aj keď súhlasia, že opustené budovy sú problém. „Neberú to vôbec s nadšením. Sú skôr takí konzervatívni, ale povedali si, že toto je môj život a chcem squattovať. Neviem si to už predstaviť bez toho, že prídem zo školy a nebudem tu pracovať," hovorí Laco.

Chcú robiť kultúru

Po osídlení začali s kultúrnymi a umeleckými akciami. Na žilinskom squatte robili už výstavy fotografií, dokonca aj koncert. Pripravovali priestory na knižnicu. Pri budove aj športujú, hrávajú hokej či skejtbordujú. Podľa žilinských squatterov chceli budovu premeniť na kultúrne centrum.

Aj keď v Európe je squatting už bežnou vecou, na Slovensku sa len rozbieha. „My sme s tým začali v Žiline a možno aj na Slovensku, lebo v Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach boli squatty, ale tie vydržali týždeň až mesiac. Nie sme squatt ako partia ožratých punkáčov, ktorí sa niekde vyspia a idú domov za pár dní a urobia tam bordel. My sa tu snažíme robiť skôr poriadok, skultúrňovať to tu," hovorí Juro.

V budove hľadajú únik a slobodu. Možnosť sa realizovať a vytvárať alternatívnu subkultúru. „Nechceme sa vyčleniť zo spoločnosti, že my sme tá druhá vlna a len náš názor je ten správny. Ide o to vytvoriť nejakú autonómiu priestoru v rámci štátu. Aj keď títo ľudia žijú z toho, čo je vonku, lebo chodia do školy, do práce," povedal Laco.

Majú aj svoje pravidlá, ktoré musia všetci obyvatelia squattu rešpektovať. „Nemáme nič proti pravidlám, ktoré sú prijaté každým slobodne. Keď je slobodne prijaté, tak si myslím, že ho bude každý tolerovať. Tvrdé drogy a sexizmus netolerujeme, ani žiadne xenofóbne témy," hovorí Laco.

Môžu byť aj dobrí susedia

Podľa Vojta môžu byť pre ľudí bývajúcich okolo dobrými susedmi. „Ja by som radšej býval vedľa budovy, ktorá je zaujímavá zovňajškom a ľuďmi, ktorí v nej bývajú, ako vedľa polorozpadnutej budovy plnej feťákov a bordelu na dvore," hovorí. Avšak priznávajú, že urobili chybu, že keď sem prišli, nešli sa susedom predstaviť a vysvetliť im, kto sú. „Veľmi sme podcenili, že sme nešli za susedmi hneď na začiatku, keď sme sem prišli. A povedali by sme im, kto sme, čo sme.

Osud ich squattu je však nejasný. Chcú ich odtiaľ vysťahovať. „Chcú to vraj opraviť. Aj keď to je podľa mňa utópia, skôr si myslím, že tu ide o lukratívny pozemok," hovorí Juro. Ak ich odtiaľ vysťahujú, bude pre nich prvoradé nájsť ďalšiu opustenú budovu. „Chceme zistiť najprv, či to niekoho je a podobné veci, takže uvidíme, ako to pôjde ďalej. Ak nájdeme ďalšiu budovu, budeme v tom pokračovať," dodáva Juro.

Nabrali skúsenosti

Keď zakladali tento squatt, nemali s tým žiadne skúsenosti. „Za ten rok som tu získal veľa skúseností a na ďalšom squatte ich opäť využijem," hovorí Vojto a Laco sa pripája: „Aj keď budeme začínať od nuly, budeme
o rok vpred. Nejde len o skúsenosti s policajtmi, ale aj o to, že niektorí z nás, keď sem prišli, nevedeli ani skrutku zaskrutkovať. Ale za ten rok sme sa tu naučili dať dokopy nábytok, namontovať dvere, vymaľovať. Nielen domáce práce, umyť záchod, ale aj takéto zložitejšie, dať niečo dokopy, opraviť."

Vojto ich dopĺňa: „Tak je to aj s budovami, využívame to, čo nikto nepoužíva, čiže nie sme nejakí paraziti. Avšak niektorí ľudia majú s tým problém, pretože to narúša konzervativizmus spoločnosti."

Počas svojho pobytu podľa nich mali aj veľké skúsenosti s policajtmi, ktorí ich tam chodili kontrolovať a niekoľkokrát ich donútili opustiť priestory. „Squatting pre nich narúša hlavnú podstatu celého kapitalizmu, zmysel súkromného vlastníctva. Keď niekto niečo má a odhodí to a niekto iný sa toho ujme a udržiava to, je zločinec," hovorí Laco.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 112
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 351
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 240
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 053
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 970
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 443
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
  1. Anton Kovalčík: Druhá svetová a James Bond z Vatikánu. Prvá časť.
  2. Tomáš Susko: Slnko v sieti pre Vlny? Prečo ocenený scenár nefunguje.
  3. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  4. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  5. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  6. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  7. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  8. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 105
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 21 254
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 375
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 690
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 550
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 834
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 357
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 9 901
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Druhá svetová a James Bond z Vatikánu. Prvá časť.
  2. Tomáš Susko: Slnko v sieti pre Vlny? Prečo ocenený scenár nefunguje.
  3. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  4. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  5. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  6. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  7. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  8. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 105
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 21 254
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 375
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 690
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 550
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 834
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 357
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 9 901
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu