ŽILINA. Posledná sezóna, CVČ Žirafa končí - znie titulok článku na blogu centra voľného času, ktorý reaguje na nový systém jeho financovania. Zmena znamená, že centrá dostanú na svoju činnosť o 70 percent menej peňazí, ako doteraz. Je preto otázne, kde budú deti od budúceho roka tráviť svoj voľný čas.
Systematická likvidácia
„Sumár týchto zmien je nezlučiteľný s ďalším fungovaní nielen Žirafy, ale drvivej väčšiny podobných centier," napísal Karol Čepec z CVČ Žirafa na jej internetovom blogu. Dopĺňa ho Roland Mikula z CVČ: „V praxi to znamená, že mesto ako zriaďovateľ dostane na našu činnosť tretinu peňazí oproti súčasnosti. Je to likvidačná zmena a ďalšie systémové opatrenie proti centrám voľného času. Je verejným tajomstvom, že niektoré CVČ zneužívajú jestvujúci systém a kompetentní ľudia paradoxne namiesto ich potrestania zrušia celý systém, ktorý umožňuje deťom a mladým ľudom zmysluplne tráviť svoj voľný čas. "
Kým za dnešných podmienok zaplatil člen krúžku ročne príspevok 10 - 15 eur, na budúci rok by to mohlo byť desaťkrát toľko. Centrum pre 4,5-tisíc členov preto podľa neho buď zanikne úplne, alebo z neho zostane torzo.
Od 1. januára, kedy začnú zmeny platiť, prestane štát prispievať na činnosť každého člena, ale balík peňazí prerozdelí paušálne všetkým mestám a obciam bez ohľadu na to, či majú pravidelné aktivity pre deti a mládež, alebo nie. CVČ nebudú môcť prijímať deti z okolitých obcí. Za vážne obmedzenie považuje centrum zrušenie príspevkov pre osoby staršie ako 14 rokov. Teraz bol limit 30 rokov. Štát už jednému členovi neprispeje na viacero aktivít.
Je to likvidačná zmena a ďalšie systémové opatrenie proti centrám voľného času.
ROLAND MIKULA
Žilinská radostná família, teda Žirafa, už raz takmer pre zmeny v legislatíve skončila. Vláda vtedy znížila príspevky pre súkromné a cirkevné voľnočasové centrá. Žirafu zachránilo Mesto Žilina zmenou zriaďovateľa - zo súkromného sa stalo mestské.
„Celá táto zmena je nekompetentná a narúša už zabehaný systém mimoškolských aktivít a vzdelávania detí a mládeže. Mesto Žilina bude iniciovať a podporovať všetky aktivity smerujúce ku náprave tohto nezmyselného nariadenia," reagoval pre MY Žilinské noviny primátor Žiliny Ivan Harman .
Šetriace opatrenie
Nariadením schváleným v stredu 19. mája sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 668 /2004 Z.z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve. Podľa neho dostávajú CVČ, školské kluby detí a strediská záujmovej činnosti peniaze na svoje aktivity. Výšku príspevku na jedného člena určuje každoročne ministerstvo školstva a peniaze posiela obci, v ktorej je centrum zriadené.
Návrh ministra financií Jána Počiatka (Smer) má zamedziť neúmernému zvyšovaniu peňazí pre ne. „Predložený návrh rieši problém výrazného nárastu objemu finančných prostriedkov v prospech záujmovej činnosti, na ťarchu materských škôl, základných umeleckých škôl, jazykových škôl, školských jedální a ďalších originálnych kompetencií obcí a miest v oblasti školstva," stojí v dôvodovej správe vládneho návrhu.
V súčasnosti dostávalo mesto príspevok bez ohľadu na trvalý pobyt členov centra. Problémom bolo podľa nariadenia aj vytváranie vysunutých pracovísk v iných mestách a obciach a zvyšovanie počtu členov centier, čo znamenalo väčší príjem pre obec z podielovej dane.
Podľa kontroly Združenia miest a obcí Slovenska sa systém zneužíval viacnásobným prihlasovaním členov. Zlá je podľa nariadenia aj vysoká veková hranica, príspevok dostalo centrum na člena do 30 rokov. To sú v skratke dôvody „neprimeraného nárastu" peňazí pre voľnočasové aktivity, ktoré chce ministerstvo okresať.
FOTO: ARCHÍV CVČ ŽIRAFA
Po novom dostanú peniaze na záujmové vzdelávanie aj obce, ktoré nemajú na svojom území zriadené žiadne centrá voľného času alebo školské strediská záujmovej činnosti. Centrá predložili v pripomienkovom konaní vlastnú verziu návrhu, ale bez úspechu.
Chystajú protesty
V Žiline funguje okrem Žirafy aj CVČ Spektrum, ktoré navštevuje takmer dvetisíc ľudí a cirkevné CVČ s približne rovnakým počtom členov. Na Slovensku je nespokojných viacero. „Problém sa dotýka asi 200 miest a obcí a ohrozených je skoro 300-tisíc členov centier na celom Slovensku, ktorí budú mať od budúceho roka obmedzene možnosti kam ísť. Okrem toho môže prísť o prácu asi 2 000 pedagogických pracovníkov," hovorí Mikula.
V Žirafe pripravovali minulý týždeň informačné letáky, ktoré majú posielať rodičom od tohto pondelka. Ich súčasťou bude aj pozvanie na verejný protest, ktorý organizujú centrá na celom Slovensku 1. júna. Podľa Mikulu pôjde o akúsi verejnú rozlúčku s aktivitami v uliciach miest.
CENTRUM VOĽNÉHO ČASU ŽIRAFA
Vzniklo v septembri 2003, má viac ako 4 600 členov.
V ponuke má krúžky pre deti, od maličkých vo veku 2 – 3 roky, cez 1. a 2. stupeň základnej školy, stredoškolákov, až po dospelých.
Pravidelnú záujmovú činnosť robí v centre na Hornom Vale. l Na sídlisku Hájik má otvorenú klubovňu. Je to voľnočasová aktivita voľnejšieho razenia. Činnosť tam nie je jednostranne orientovaná. Deti sa prihlásia do klubovne. Program je tam vždy iný a je na deťoch, kedy klubovňu navštívia a ktorý program absolvujú. Ide o tvorivé, športové, ako aj rôzne kultúrne aktivity. Môžu si počas celého roka vybrať to, čo je pre nich práve zaujímavé.
Ponúka celý rad športových krúžkov, napríklad populárny florbal, tábory, vzdelávacie programy, výmenné pobyty, cudzie jazyky, hudobné a tanečné krúžky, akvaristiku a mnohé iné.
Aktivity prebiehajú cez pracovné dni v popoludňajších hodinách. Začínajú o druhej a končia o ôsmej večer, podľa rozvrhu.
(mif)