ŠUJA. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Žiline dostala oznámenie o poškodení biotopu v ochrannom pásme Prírodnej rezervácie Šujské rašelinisko. Podalo ho občianske združenie Tilia z Rajca. Jeho členovia zistili počas terénnej obhliadky „neprimeraný zásah do biotopu mokrade v ochrannom pásme" vzácneho rašeliniska. Domnievajú sa, že niekto porušil zákon o ochrane prírody a krajiny a žiadajú o prešetrenie.
Inšpekcia podnet rieši Rezervácia je v 4. stupni ochrany, pásmo vo vzdialenosti sto metrov okolo nej má nižší, 3. stupeň. Žijú v nej chránené zvieratá a rastú rastliny. Vidieť tu je možné napríklad raka alebo vydru. Aj preto patrí územie do sústavy chráne-ných území členských krajín Európskej únie Natura 2000.
Vykopané jazierko, okolo neho drevený plot a spevnené plochy navezeným dolomitom, to všetko je asi 30 metrov od tabule, ktorá upozorňuje na rezerváciu. Podľa združenia, ktoré sa zaoberá ochranou prírody, je zásah vo vzdialenosti asi 90 metrov od hranice rezervácie, a teda v jej ochrannom pásme.
V podnete uvádzajú, že môže dôjsť k poškodeniu flóry a fauny, k zásahu do vodného režimu a dolomit môže narušiť kyslé pH lokality vyplavovaním zásaditých vápencových zlúčenín. Prípadné poškodenie preskúma Odbor inšpekcie ochrany prírody a krajiny SIŽP v Žiline.
„Podnet sme dostali tento týždeň, budeme ho objasňovať," povedala pre MY Žilinské noviny vedúca odboru Daniela Pechancová. Ak sa preukáže zásah do ochranného pásma, inšpektori budú podľa nej trvať na vrátení do pôvodného stavu. O prípad sa zaujíma aj Štátna ochrana prírody. Minulý piatok boli podľa našich informácií jej zamestnanci na obhliadke miesta.
Chcel spraviť dobrú vec
Terénne práce dal urobiť Jozef Maťaťa, majiteľ spoločnosti Dolkam Šuja, ktorá o približne 300 metrov ďalej ťaží dolomit. Pozemok s úpravami je v katastri Rajeckej Lesnej, patrí ale mestu Rajec. V užívaní ho má firma Agroregión. Plocha je ale na poľnohospodárske účely zbytočná, Maťaťovi ju povolili užívať.
„Vedľa ihriska sme vykopali jamu o rozmeroch asi 5 krát 20 metrov, naviezli kameň a osadili jeden elektrický stĺp, ktorý by slúžil na osvetlenie," hovorí Maťaťa. Podľa jeho slov o ochrannom pásme nevedel a konal v dobrom úmysle. Problematiku nám vysvetľoval priamo na mieste.
Roky nevyužívané trávnaté ihrisko kedysi slúžilo pre miestnych obyvateľov. Postavili si tu dve bránky a vykopali ryhu, ktorá podmočený terén odvodňovala a hrali futbal. Pamätníci dobre vedia o spoločenských obecných akciách, ktoré tu organizovala Šuja. Maťaťa chcel podľa svojich slov obnoviť aj tieto tradície.
O ochrannom pásme nevedel
„Bohužiaľ, ja som si myslel, že ochranné pásmo pri takomto chránení neexis-tuje, ale vraj je sto metrov," hovorí Maťaťa. Ak by urobil úpravy o 70 metrov ďalej, všetko by bolo v poriadku. „Keď sa to takto rozbehlo, veľmi rád by som sa stretol s ľuďmi zo združenia a ochranármi. Mohla by byť z toho krásna vstupná brána (k močarisku, poznámka redakcie), parkovisko, keď tu budú raz tie chodníky a vybagrované jazierka," dodal Maťaťa.
Maťaťova firma je v priamom susedstve s rašeliniskom a on hovorí, že chcel spraviť niečo pre životné prostredie, tiež vytvoriť niečo pre ľudí. Pripravené má aj lavice, so starostkou Šuje Martou Veselou plánovali pri rašelinisku zorgani-zovať Medzinárodný deň detí a guláš.
„Som presvedčený, že sa to vysvetlí a toto uvítajú. Ak povedia, aby som to dal do pôvodného stavu, bude ma to strašne mrzieť, nie kvôli nákladom, ale preto, lebo to mohlo slúžiť ľuďom," povedal.