ŽILINA. Mestská polícia a aj mestský úrad sú nečinní, tvrdia nespokojní Žilinčania. Po viac ako pol roku od ich prvej žiadosti o odpratanie vraku auta spod ich okien na sídlisku Vlčince IV. sa nič neudialo. Dokonca sa nedočkali ani odpovede na e-mail, ktorý poslali na oddelenia meststkého úradu ešte 10. mája. „Chceme túto vec medializovať za účelom zlepšenia a veríme, že sa pod tlakom verejnej mienky konečne rozhýbu a dajú veci do poriadku," napísali redakcii MY Žilinských novín.
Prvý raz žiadali mestskú políciu o odpratanie vraku auta z parkoviska ešte v decembri 2009. Po šiestich mesiacoch tam vrak stále stojí. Takýchto vrakov je podľa ich slov viac. „Vynakladáte desiatky tisíc eur na rozširovanie parkovísk, ale na odtiahnutie niekoľkých vrakov áut zo žilinských sídlisk peniaze nie sú? Alebo je problém niekde inde?" pýtajú sa nespokojní obyvatelia.
Mesto odstránilo 500 vrakov
Mesto nedávno vydalo správu, že nové parkovacie miesta vznikli aj odstránením starých autovrakov. „Od roku 2007 pristúpilo mesto k odstraňovaniu vrakov áut, ktoré stoja na parkoviskách, najmä na sídliskách. Od novembra 2007 do apríla 2010 ich žilinská mestská polícia zaevidovala 619, z nich 548 už bolo odstránených," povedal primátor Ivan Harman.
Od začiatku tohto roka bolo podľa neho zistených 80 a odstránených 60 vrakov áut. „Problematikou vrakov sa intenzívne zaoberáme," odpísal obyvateľom veliteľ Mestskej polície Žilina Peter Mišejka. Majiteľov týchto vozidiel v určitých lehotách vyzývajú na odstránenie z verejného priestranstva. Ak ho evidujú dlhodobo a je zistený majiteľ, môže byť mestským úradom vyrubená daň za spoplatnenie verejného priestranstva za konkrétne časové obdobie.
Obstarávajú odťahovku
„Mestská polícia spracovala agendu na odťahovanie vrakov vozidiel, ak po výzve majitelia nereagujú. Ostatné je na zmluvných podmienkach medzi MsÚ a konkrétnou firmou. Samozrejme sú v tom aj financie," napísal Mišejka.
Problém z Vlčiniec je už v objasňovaní, pre majiteľa vozidla bolo vystavené upozornenie na odstránenie.
„Väčšina autovrakov sa odstránila a momentálne sa pripravuje verejné obstarávanie na fyzické odstraňovanie vrakov, respektíve odťahovanie - toto dané procesy ešte urýchli. Takúto službu by mestská polícia mala využívať už o niekoľko týždňov," reagoval hovorca mesta Martin Barčík. Na podnety od občanov podľa neho mesto reaguje.
Nestihnete dofajčiť
Odtiahnutie jedného vraku stojí podľa nami oslovenej odťahovej služby približne 40 eur. Je to otázka pár okamihov. „Ani nestihnete vyfajčiť cigaretu, prevlečieme reťaz cez strechu, vytiahneme ho na plošinu, priložíme ramenom a odvezieme," povedal majiteľ odťahovej služby, ktorá sa tiež ide do verejného obstarávania mesta prihlásiť. Mesto však musí mať miesto, kam auto odvezú.
Problém podľa neho je, že majiteľ vraku potrebuje potvrdenie od firmy, ktorá auto odborne šrotuje, inak mu ho polícia neodhlási z evidencie. Doklad o zošrotovaní zas vrakovisko vydá, iba ak máte technický preukaz od automobilu.