ŽILINA. Rodné meno Tobias dala svojmu synovi Lucia Hrobáriková z Hričovského Podhradia. Oslavovať meniny podľa slovenského kalendára ale nemôže, meno v ňom nie je. „Ale je tam dosť iných zahraničných mien
a detí s menom Tobias je tiež už dosť. Prečo by mal byť teda ukrátený o meniny?" pýta sa Lucia.
Synovo meno doteraz oslavovala jej rodina podľa nemeckého kalendára 13. septembra. Lucia však počula, že meno je možné do kalendára doplniť, nepodarilo sa jej ale zistiť, kde a ako. Obrátila sa teda na MY Žilinské noviny.
Pravidlá neexistujú
„Do roku 1989 existovala komisia rozhodujúca okrem iného aj o menách v kalendári," uviedla Alena Koisova z komunikačného odboru ministerstva. Komisia zložená zo zástupcov ministerstiev vnútra, školstva a zamestnancov Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra fungovala ako poradný orgán. Jeho verdiktov sa museli matrikári pridržiavať.
Dnes je situácia liberálnejšia, žiadna komisia už neexistuje. „Vydavatelia kalendárov teraz zrejme odpisujú mená z predchádzajúcich vydaní, respektíve robia úpravy podľa vlastného uváženia, čomu by nasvedčovali pribúdajúce odlišnosti v kalendároch rozličných vydavateľov," hovorí Katarína Kálmánová z jazykovej poradne Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied.
Bohaté skúsenosti s pridávaním mien do kalendárov má banskobystrické vydavateľstvo Spektrum Grafik. O zadávaní mien do kalendárov nehovorí na Slovensku žiaden právny predpis a uvedenie mena je výlučne na rozhodnutí vydavateľa kalendára, hovorí Lenka Laučíková z redakcie vydavateľstva.
„V našom štáte neexistuje žiadna „Asociácia vydavateľstiev", alebo podobný zastrešujúci orgán, ktorý by sa danej problematike mohol venovať. V princípe každý vydavateľ zachováva tradíciu mien podľa príslušných dátumov tak, ako sú známe už z ďalekej minulosti.
V praxi sa podľa Laučíkovej môže stať, že nové mená budú v kalendároch od rôznych vydavateľov uvedené pri rozličných dátumoch, ale i to, že u niektorých vydavateľov kalendárov nebudú zahrnuté vôbec. V nových kalendároch vydavateľstva od 1. januára 2011 pribudnú napríklad aj tieto mená: Karin, Kevin, Alex, Sára, Marco, Ria, Tobias.
Nie všetky vydavateľstva vám vyhovejú. „Nie je to obmedzené, problém je v tom, aby bol kalendár ešte slovenský. Napríklad, v jednom dni by bolo sedem mien z celého sveta. Preto to nerobíme," povedal zástupca veľkého slovenského vydavateľstva, ktorý si neželal byť menovaný.
Meniny možno zrušíme
Množstvo rozličných rodných mien používaných v súčasnosti na Slovensku ďaleko presahuje počet dní v kalendári, a naopak, v mnohých krajinách sa meniny vôbec neoslavujú. „Oslavujú sa iba narodeniny a možno aj my s narastajúcou pestrosťou rodných mien spejeme k podobnému stavu. Inou možnosťou je oslavovať všetky obdoby (varianty) jedného mena v ten istý deň," dodala Kálmánová z jazykovej poradne.
Súhlasí s ňou aj vydavateľstvo. „Je dosť možné, že tradičné kalendárium, ako ho ľudia poznajú, za pár rokov vymizne, podobne ako je to v niektorých iných štátoch sveta," hovorí Laučíková. Oslavu menín budú prípadní záujemcovia riešiť, kedy sa rozhodnú.