TRNOVÉ. Štvorstoročný drevený Kostol svätého Juraja v žilinskej mestskej časti Trnové po 18 rokoch opäť slúži ľuďom. Otvorili ho v nedeľu v rámci svätojurajských Trnovských hodov, kompletná rekonštrukcia trvala dva roky a stála vyše milióna eur. Rímskokatolícky kostol postavili začiatkom 17. storočia bez jediného železného klinca.
V posledných rokoch však bol podľa riaditeľa Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloša Dudáša v zlom technickom stave.
„Preto sa kostol v decembri 2010 rozobral a premiestnil na východ Slovenska do dielní firmy, ktorá opravovala drevenú konštrukciu a na tomto mieste sa realizoval archeologický výskum. A až keď bol výskum komplexne urobený, až vtedy sa začalo robiť odvodnenie terénu, nové základy a nanovo sa postavil drevený zrub,“ povedal Dudáš. Rekonštrukciu kostola financovala vláda SR z rezervy premiéra.
Zrekonštruovaný kostolík v Trnovom
Pozrite si fotogalériu >>
Na slávnostnom otvorení kostola i odhalení pamätnej tabule sa v nedeľu zúčastnili aj predseda vlády, minister kultúry, predseda Žilinského samosprávneho kraja a žilinský primátor. Prvú svätú omšu v zrekonštruovanom kostolíku celebroval žilinský biskup Tomáš Galis, podľa ktorého Kostol svätého Juraja v Trnovom patrí historicky i architektúrou medzi skvosty slovenského národa.
„Do dnešného dňa sa zachoval práve životaschopnosťou ľudu a verím, že životaschopnosť ponesie aj ďalej,“ povedal Galis.
Kostol svätého Juraja v Trnovom je najzápadnejšie situovanou drevenou sakrálnou stavbou na Slovensku a jedinou pamiatkou tohto druhu v celom regióne Žiliny.
„Vybudovali ho pravdepodobne podľa vzoru kostolíka, ktorý sa nachádzal v Zábreži na Orave. Celý bol postavený z dreva a bez jediného železného klinca. Do roku 1994, keď v Trnovom dokončili nový murovaný kostol, sa v ňom pravidelne slúžili bohoslužby,“ uviedol hovorca Žilinského samosprávneho kraja Peter Kubica.
Kostol z roku 1615 bol postavený na mieste, kde predtým stáli dva staršie, pravdepodobne tiež drevené kostoly. Z pôvodného vnútorného zariadenia kostola sa zachovalo len torzo, barokový oltár pochádzajúci z prvej tretiny 18. storočia zdobila ústredná plastika svätého Juraja, ktorá je dnes z bezpečnostných dôvodov uložená v priestoroch farského úradu. Nedávny reštaurátorsky výskum potvrdil, že maľovaný strop nie je pôvodný, ale bol do kostola vložený dodatočne z iného objektu a je zhruba o vyše sto rokov starší ako kostol.