Geocaching býva často adrenalín

Denne okolo nich prechádzame a predsa ich nevidíme. Sú všade okolo nás. Pod kameňom, na zábradlí, pod lavičkou, v bútľavej vŕbe, pod vodou i na vrcholcoch hôr. Sú to skrýše nazývané kešky, často s pokladom. Do tajomstva celosvetovo známej hry geocaching n

Peter Dorčík pri keške, ktorú sám založil.Peter Dorčík pri keške, ktorú sám založil. (Zdroj: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ)

ás zasvätil Peter Dorčík.

ŽILINA. Počuli ste už o geocachingu? Pri tejto modernej hre sa môžete nielen zabaviť, ale spoznať nové krajiny, mestá aj miesta. Státisíce ľudí umiestňujú všade po svete poklady v skrýšach alias keškách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre kešku býva často najdôležitejšie práve miesto jej umiestnenia. Môže to byť krajina s prekrásnou vyhliadkou alebo historicky zaujímavý objekt. „Každá keška má meno,“ hovorí Peter Dorčík, geocacher. Aby ste sa k nej dostali, potrebujete vedieť jej geografické súradnice. Tie nájdete na internete. Každá skrýša má na internete svoju stránku, kde je popis miesta a súradnice GPS, podľa ktorých ju potom hľadači hľadajú.

SkryťVypnúť reklamu

„Na slovenskej internetovej stránke sú kešky, ktoré sa dajú nájsť u nás, no na zahraničnej stránke sú súradnice pre kešky z celého sveta,“ vysvetľuje Peter.

Prvé, čo treba urobiť, je, zaregistrovať sa na stránke. „Je to zadarmo,“ hovorí Peter. Tak získate prístup k súradniciam.

V Žiline ich je mnoho

Len v centre mesta je ukrytých 20 kešiek. V Žiline a okolí ich je okolo 150. „V Žiline som neprešiel všetky kešky, ešte mi niekoľko chýba,“ hovorí Peter Dorčík, ktorý s geocachingom začal v roku 2007. „S hrou ma zoznámil môj švagor a presne 10. 10. som jej prepadol aj ja.“

Podľa jeho slov je v Žiline mnoho pekných miest, ku ktorým sa dostanete vďaka keškám. Tie sú vraj rôznorodé. „Poznáme kešky, ktorých veľkosť sa radí medzi mikro,“ vraví a vysvetľuje, „môže to byť napríklad krabička od filmu. Dôležité je, aby sa dnu vošiel zápisník takzvaný logbook. Ten slúži na to, aby sa doňho geocacher zapísal. Tým potvrdí, že kešku naozaj našiel.“

SkryťVypnúť reklamu

Kešky bývajú aj väčšie, prevažne ide o nejakú vodotesnú nádobu, do ktorej sa okrem zápisníka a ceruzky zmestí aj „poklad“. Tvoria ho rôzne predmety, maličkosti, hračky. „Tie si môže kešer vziať, ale platí tu pravidlo, že keď si odtiaľ niečo vezmeš, musíš tam i niečo pridať,“ prezrádza Peter a dodáva, „často sú v keškách ukryté napríklad hračky z kindervajec, z čoho majú radosť najmä deti, lebo si môžu takto vymieňať hračky.“

Pravdaže existujú aj veľké kešky. Tie je síce zložitejšie ukryť nenápadne, no sú rovnako obľúbené. „Raz som ukryl blízko mestského úradu desať litrové vedro. Bolo zabalené v čiernom vreci.“

„Keškovať“ môže ktokoľvek, kdekoľvek, kedykoľvek

Hľadať kešky môže ktokoľvek, mladý, dospelý, malý i veľký. Preto sme sa s Petrom vybrali vyskúšať si hľadanie na vlastnej koži. Popri hľadaní sme sa o tejto mimoriadne zábavnej záľube dozvedeli viac.

SkryťVypnúť reklamu

„Okrem klasických kešiek, ktoré nájdeme vďaka súradniciam, sú aj také, pri ktorých hľadaní potrebujeme trochu rozmýšľať.“

Preto, kto chce vyskúšať aj niečo netradičné, môže si spomedzi kešiek vybrať napríklad multikešku. „Ide o kešku, ktorá chce poukázať na viacero zaujímavostí. Ide o spojenie niekoľkých miest, môžu to byť napríklad fontány v meste. Kešer sa vyberie postupne po fontánach, pri každej dostane úlohu, buď spočítať lampy v okolí, alebo okná a podobne, takto to ide popri všetkých fontánach až nakoniec dosadí výsledok do vzorca a získa súradnice skrýše.“

keska.jpg

V keške nikdy nesmie chýbať logbook.

Trochu náročnejšie sú mysterky. Na rozlúsknutie výsledných súradníc treba vyriešiť hlavolam, hádanku, šifru, až potom sa vybrať hľadať do terénu.

„Zaujímavé vedia byť aj kešky ukryté pod vodou, na ostrovčekoch uprostred riek, alebo vysoko v horách, ku ktorým treba niekoľko hodín šliapať. A tiež také, ktoré nájdete len keď sa spustíte rogalom,“ hovorí Peter.

Pravdaže k takým extrémom sme sa my nedostali. Vzhľadom k tomu, že sme začiatočníci, nám Peter ukázal niekoľko klasických kešiek, ale tiež jednu, pri ktorej sme museli rozlúštiť hlavolam.

A ten nám dal veru zabrať. Asi po desiatich minútach márneho snaženia sa prísť na správnu kombináciu čísel na zámku, ktorý by nám kešku otvoril, sme to chceli vzdať, keď sme len náhodou prišli na správny kód.

Zábavné sú „travel bugs“

Spomínali sme, že v škatuľke môžu byť okrem zápisníka aj rôzne predmety na výmenu. Niektorí geocacheri však do nich vkladajú aj takzvané „travel bugs“. Ide o predmety, ktoré sú sledovateľné a majú svoje unikátne identifikačné číslo.

„Môže ísť o čokoľvek, najčastejšie však mince,“ vraví Peter a ako dodáva, „každá táto vec má nejakú úlohu. Cez internet sa dá zistiť akú. Môže napríklad hovoriť, že je vojnová minca a chce sa odfotiť s tankom, alebo vojakom. Ten, kto ju nájde a vyberie, by mal úlohu splniť a dôkaz o tom zavesiť na internet.“

Niektoré predmety zase radi putujú na sever, do južných krajín, iné si želajú sa s niekým stretnúť.

„Moja minca sa takto dostala do Ameriky.“

Zakladanie kešiek

Zväčša tí, čo radi hľadajú skrýše, ich radi aj zakladajú. „Sú geocacheri, ktorí sa špecializujú práve na zakladanie a sú takí, ktorí kešky nezakladajú vôbec,“ hovorí Peter. On sám nepatrí ani do jednej skupiny. Od roku 2007 doteraz našiel 1 553 kešiek, hoci to nemusí byť pravda. Od nášho rozhovoru totiž prešiel týždeň, takže ich už môže mať na konte o čosi viac. Ako ale hovorí, pozná geocacherov, ktorí ich našli už okolo 4 000.

Sám založil 48 kešiek. „Môj rekord je nájdených 250 kešiek za jeden deň,“ prezrádza a presviedča nás, že to nie je veľké číslo. „Sú ľudia, ktorí za deň dajú aj 400 kešiek.“

Vraj sa to dá stihnúť. Stačí sa vybrať na 24-hodinovú cestu. Pravdaže tú správnu.

keska1.jpg

Aj takto môže vyzerať keška.

Obľúbené miesta

Ako správny geocacher má aj svoje obľúbené miesta. „Je ich veľa. Naposledy sme boli za keškou v Divinke. Je tam veľmi pekne spravená keška venovaná starej, veľkej lipe.“

Podobne sa mu páči aj keška v Súľovských skalách. Tam sú vraj mimochodom až dve.

Keška vie byť adrenalín

Mnohokrát vie byť hľadanie aj kuriózne. Tí, čo sa geocachingu venujú už roky si občas vymyslia aj vec nazývanú „plodné dni“. Znamená to, že geocacher sa snaží každý deň v roku nájsť jednu kešku. „S takýmito ľuďmi sme raz boli v Trnave a práve vtedy sme sa rozhodli, že jednu kešku nájdeme pred polnocou, druhú po polnoci. Keď sme sa chystali na tú po polnoci, narazili sme na problém,“ spomína Peter.

„Keška bola umiestnená popri hlavnej ceste v dutine stromu. Ako sme zaparkovali na poľnej ceste, dlho sme ju hľadali, až nám zrazu ktosi zasvietil do očí. Mysleli sme si, že sú to nejakí ďalší geocacheri, no odrazu zasvietili majáky, boli to policajti. Museli sme im vysvetliť, čo tam robíme. Geocaching vie byť mnohokrát dobrý adrenalín.“

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 239
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 874
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 190
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 026
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 785
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 888
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 970
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 620
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 420
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 138
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 431
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 214
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 970
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 620
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 420
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 138
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 431
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 214
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu