vyšlo, že má byť zrušená, sa vzniesla vlna nevôle.
ŽILINA. Mesto už dlhšie spomína spájanie škôl. Primátor hovorí, že Žilina má problém ufinancovať svoje školy, a preto rozmýšľalo o racionalizácii školskej siete. Svetlo sveta už uzrela aj tabuľka s bodovým ohodnotením škôl. Parametre boli ekonomické ukazovatele, najmä správa budovy, počet žiakov v triedach, počet žiakov na učiteľa alebo napríklad čerpanie miezd. Medzi školami, ktoré by mali zaniknúť, sa prekvapivo ocitla aj ZŠ Gaštanová, ktorá v celkovom hodnotení skončila na 5. mieste.
Zasadnutie zo škôl NAŽIVO
Nestíhate alebo nemôžete prísť na zasadnutie rodičov a zamestnancov s poslancami? Nevadí. Obe zasadnutia budeme vysielať naživo na našej webovej stránke www.zilina.sme.sk
ZŠ Gaštanová - utorok, 22. 1. 2012 - 16:30 hod.
ZŠ Limbová - streda, 23. 1. 2012 - 16:00 hod.
Ani jedna škola sa do druhej nezmestí
Toto sa však ani trochu nepáči všetkým, ktorí majú s Gaštanovou niečo spoločné. Po tom, ako na verejnosť
Hodnotenie škôl
1. ZŠ Karpatská (Vlčince) – 105
2. ZŠ s MŠ Školská (Závodie) – 98
3. ZŠ Slovenských dobrovoľníkov (Budatín) – 80
4. ZŠ Námestie mladosti (Hájik) – 80
5. ZŠ Gaštanová (Solinky) – 79
6. ZŠ Martinská (Vlčince) – 72
7. ZŠ Limbová (Solinky) – 70
8. ZŠ s MŠ sv. Gorazda (Vlčince) – 69
9. ZŠ Lichardova (Hliny VIII) – 67
10. ZŠ s MŠ Brodno – 50
11. ZŠ Jarná (Hliny VII) – 50
12. ZŠ s MŠ Dolná Trnovská (Trnové) – 46
13. ZŠ s MŠ Na stanicu (Bytčica) – 42
14. ZŠ Do Stošky (Bánová) – 33
15. ZŠ V. Javorku (Hliny V) – 31
16. ZŠ Rybné námestie (Mojš. Lúčka) – 30
17. ZŠ s MŠ Zádubnie – 18
18. ZŠ Hollého (centrum) – 6
Variantov, čo sa má zo školou stať, padlo viacero. V každom z nich je isté, že deti nebudú musieť ďaleko dochádzať do inej školy, ako to hovorili viaceré panikou podporené diskusie.
Jedna možná verzia budúcnosti hovorí o tom, že by sa žiakmi naplnila susedná škola. Ich počet v triedach by tak stúpol až na maximum, čo by mohlo negatívne ovplyvniť kvalitu vyučovania. Deti by síce mali školu stále rovnako blízko, no to, čo sa v nej naučia, by sa mohlo významne zmeniť.
„Návrh na vyradenie školy zo siete základných škôl vnímajú zamestnanci, ale najmä rodičia ako nespravodlivý. Nárast počtu obyvateľov na sídlisku Solinky, ako aj v priľahlej časti Bytčica, ukazuje, že by mali byť aj v budúcnosti zachované obe základné školy. Aby to nakoniec nedopadlo tak ako s materskými školami. Najskôr sa porušili a teraz je problém s umiestnením detí predškolského veku. Je logické, že ani jedna škola sa nezmestí do druhej,“ povedal riaditeľ ZŠ Gaštanová Karol Veselský.
Každá škola učí z iných učebníc
Pri sťahovaní žiakov z jednej školy do druhej by sa pravdepodobne museli rušiť aj odborné učebne, ktoré môžu byť právom pýchou tejto školy. Keby mesto takto postupovalo a učebne by svojimi krokmi zrušilo, bol by to dôvod na nespokojnosť. O to viac nahnevaných bude kvôli faktu, že ich vybavenie si platili rodičia zo svojich peňazí.
„Chápem, že mesto potrebuje každé euro, ale myslím si, že to je smiešna suma, aby došlo k zmätkom. Problém je aj vo vzdelávacom programe, ktorý má každá škola vlastný,“ dodal Veselský. Učitelia by si tak museli písať nové učebné a časovo-tematické plány, každá škola okrem toho učí z iných učebníc. Problém by mohol nastať aj so stravou. Jedáleň by ostala len jedna. Ak by žiaci mali na rozvrhu viac hodín, za krátku prestávku by sa museli presunúť do druhej budovy, dokopy sa až štyrikrát prezuť (môžeme si len domyslieť, ako by sa to dodržiavalo), vystáť rad a najesť sa. Buď by to polovica žiakov nestihla, alebo by do seba jedla „nahádzali“ rýchlo, čo pre mladý organizmus nie je akurát zdravé.
Rodičia sú zásadne proti
„Som rodič dieťaťa navštevujúceho základnú školu Gaštanová. Veľmi ma nahnevalo rozhodnutie mesta o zrušení tejto školy, nakoľko som si školu vyberala podľa jej výsledkov a aktivít, prístupu a kvalite vzdelania, aj keď nemáme trvalý pobyt na sídlisku Solinky a svoje deti každodenne do školy vozím. Rozhodnutie mesta sa evidentne nepozerá na kvalitu vzdelania a na deti na tejto škole ktoré idú pri takýchto rozhodnutiach pravdepodobne bokom,“ povedala rozhorčená pani Beáta.
Nahnevaní rodičia písali list aj poslancom mestského zastupiteľstva, ktorí o osude školy rozhodnú už o týždeň. „Problémom je, že vyradenie jednej alebo druhej školy je v podstate podobný problém a zhoršenie situácie pre žiakov – ja ako tridsiatnička si pamätám triedy s 35 žiakmi. Chceme zachovať obidve, ale ak sa musí jedna zrušiť, tak prečo Gaštanová , keď má lepšie výsledky. Či je toto rozhodnutie mesta podmienené „vyššími záujmami“ si netrúfame tvrdiť, lebo by sme chceli veriť, že rozhodnutia našich politických zástupcov sú vedené čisto záujmom o všeobecné blaho a nie osobnými pohnútkami. Nech je to akokoľvek, prečo má byť zrušená škola, ktorá sa snaží (ako jedna z dvoch škôl v Žiline má napr. nultý ročník), zúčastňuje sa projektov, má dobré nielen hospodárske, ale aj vzdelávacie výsledky (monitor), má žiakov dochádzajúcich z okolitých obcí, dobré meno, ústretový prístup, aktivity, hoci je 5. najlepšia v meste? Prečo sa má škola s dobrými výsledkami rušiť na úkor škôl, ktoré sú neefektívne?“ píše sa v liste.
Rodičia tiež žiadajú informácie, kto bol poverený vykonávaním auditov na školách, na základe ktorých sa určilo poradie efektívnosti škôl, koľko tieto audity stáli a prečo sa vlastne audit robil, keď sa nebrali do úvahy jeho výsledky. Na postoj mesta sme sa pýtali aj my, dostali sme však maximálne diplomatickú odpoveď: „Bola zriadená odborná komisia, ktorá školy posudzovala spravodlivo. Je predčasné sa k čomukoľvek vyjadrovať,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.
Petícia a protesty
Nespokojní začali spisovať petíciu. Žiadajú v nej mesto o prehodnotenie svojho postoja, pretože ich vlastné hodnotenie škôl Gaštanovú označilo ako dobrú a efektívnu. „My máme značku, ktorá sa 25 rokov dobrými výsledkami a usilovnou mravenčou prácou budovala,“ dodal Veselský. Teraz o ňu, logicky, nechcú prísť.
V utorok, 22. januára, možno očakávať na Gaštanovej veľmi dusnú atmosféru. Svoju nespokojnosť a postoje prídu vyjadriť zamestnanci, rodičia a verejnosť. Prísť by mali aj niekoľkí poslanci mestského zastupiteľstva. Zhromaždenie začína o 16: 30.
Na druhý deň o 16-tej sa bude táto téma rozoberať aj v susednej škole na Limbovej ulici.
Všetko však bude závisieť od toho, koľko poslancov za tento návrh zdvihne ruky. Podľa našich informácií medzi poslancami v tejto otázke nepanuje pozitívny prístup, za zrušenie hlasovať nechcú. Či svoje postoje naplnia, sa ukáže 28. januára.
Čo sa píše v petícii
My, podpísaní občania, žiadame týmto predstaviteľov mesta Žilina o prehodnotenie rozhodnutia vyradiť ZŠ Gaštanová zo siete škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina. Sme presvedčení, že výsledky analýzy stavu škôl v Žiline, vypracovaného odborom školstva a mládeže, jednoznačne ukazujú ekonomickú a pedagogickú životaschopnosť školy. ZŠ Gaštanová sa v bodovom hodnotení efektívnosti umiestnila na 5. mieste z 18 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina. Škola, napriek tomu, že v poslednom čase nedostala žiadne podstatné investície, má jedny z najlepších ekonomických výsledkov aj z pohľadu energetickej náročnosti, aj z pohľadu využitia kapacity tried, učiteľov a miezd.
Sídlisko Solinky je jednou z mála mestských častí Žiliny s nárastom počtu narodených detí za posledné roky.
Zrušenie školy bude mať negatívny dopad na kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu (nárast počtu žiakov v triedach, zníženie bezpečnosti detí, rušenie odborných učební...), čo je v rozpore s pôvodnými cieľmi. Odborné učebne, vybavenie ktorých bolo financované predovšetkým z peňazí rodičov, prespievajú zásadným spôsobom ku kvalite výuky žiakov predovšetkým v kľúčových predmetoch potrebných pre uplatnenie žiakov (cudzie jazyky, IKT).