vý klub.
Bridž a jeho história
Kartová hra bridž, ktorá je určená pre štyroch hráčov, má svoje korene v Anglicku. Na Britských ostrovoch to bola hra vyšších vrstiev. Bridž má svoje začiatky v kartovej hre whist. Vznikol obmenou jej pravidiel a to v roku 1925, keď Herold S. Vanderbilt publikoval pravidlá novej hry s názvom „contract bridge“. Ku hre je potrebná jedna sada francúzskych kariet bez žolíkov.
„V Žiline sa bridž hrával ešte pred vojnou. Túto kartovú hru hrával napríklad otec spisovateľa Ľubomíra Feldeka, hrávali ho aj viaceré známe osobnosti kultúrneho a politického života,“ povedal nám o histórii slovenského bridžu predseda žilinského bridžového klubu Juraj Slabeycius.
Profesor Slabeycius nám ďalej prezradil: „Bridž sa hrával v minulom storočí ako spoločenská zábava. Až v prvej polovici 20. storočia sa bridž etabloval ako šport. Na to, aby sa bridž mohol hrávať ako šport, bolo potrebné vymyslieť nejaký systém, aby výsledky hráčov nezáviseli od toho, aké karty dostanú. Karty priťahujú mnoho ľudí práve tou neurčitosťou, že neviete, aké karty dostanete.“
Málo známa hra
Na otázku, prečo je bridž na Slovensku málo známy nám predseda bridžového klubu v Žiline odpovedal: „Po vojne sa bridž neuznával, lebo to bola buržoázna hra. Hralo sa ilegálne a súkromne. Až v 60. rokoch, keď nastalo uvoľnenie režimu, tak bol založený česko-slovenský bridžový zväz. Ten pretrval a nejako živoril aj počas obdobia normalizácie, no podstatné bolo, že sa hrávalo.“
V Žiline sa bridž hrával na Vysokej škole dopravy a spojov celé 70. roky. Hrával sa v rámci krúžkov na škole a v rámci zväzov mládeže. „Veľké pochopenie sme našli u rektora vysokej školy. Bol to starý pán, ktorý vedel čo je to bridž a vedel, že táto hra pomáha rozvíjať tvorivé schopnosti, pamäť, disciplínu a zmysel pre kombináciu. Preto tento šport podporoval. Vedel, že to bolo pre študentov lepšie, ako keby išli „mastiť“ mariáš do krčmy,“ prezradil nám Juraj Slabeycius a pokračoval: „V okolitých štátoch, napríklad v Poľsku, má bridž svoju tradíciu. Dokonca Ján Pavol II. bol zanieteným bridžistom. Veľmi podporoval, aby sa bridž ako záujmový, nepovinný predmet vyučoval na školách.
Prečo je bridž zaujímavý?
V porovnaní so šachom je bridž viac o náhode a schopnosti reagovať na novú situáciu. „Keď hráte šach, tak zakaždým, ako sadnete ku šachovnici viete, že budete mať v jednom rade 8 pešiakov, v druhom ostatné figúrky a súper to isté. Máte plnú informáciu o hre. V kartách je to niečo iné. Nie je možné, aby ste dvakrát v živote dostali tie isté karty a aj súperi aby mali rovnaké karty ako v hre predtým. V tomto sú karty príťažlivé. V šachu si môžete naštudovať, že keď súper urobí takýto ťah, vy urobíte onaký. A kto má viac prečítané a viac sa naučí, ten má výhodu. V bridži je to iné,“ vysvetlil rozdiel medzi figúrkovými a kartovými hrami Juraj Slabeycius.
Bridž ako šport
Športový bridž málokto pozná. Na Slovensku sa hrá skôr mariáš alebo sedma, prípadne preferans. Preferans sa z týchto troch spomínaných najviac podobá bridžu. Od klasického bridžu sa ten športový líši tým, že pri normálnom bridži závisí veľa od šťastia. Športový je trocha iný, keďže sa karty hrané do zvihu neskladajú do stredu stola. Po skončení partie si každý hráč zloží karty a vloží ich do priehradky, takže zostane zachované ich rozloženie, tak ako náhodne vzniklo ráno pri miešaní a rozdávaní. Športový bridž sa hrá tak, že s tými istými kartami sa postupne hrá pri viacerých stoloch a navzájom sa porovnávajú dosiahnuté výsledky. Pri tomto druhu bridžu sa už nemožno sťažovať na zlé karty, ale len na vlastnú zlú licitáciu či zlú hru. Na zachovanie rozdaní sa používajú špeciálne upravené obaly na karty, nazývajú sa boardy alebo krabice. Bridž je kolektívna hra, ktorú hrajú dvojice, pričom každý hráč dostane po 13 kariet. Dvaja hráči sedia oproti sebe a hrajú spolu proti zvyšným dvom, čo sedia nakríž. Pri hre musí dvojica spolupracovať, bez partnera sa jednotlivcovi nepodarí nahrať výsledok. A dá sa hra dvojíc natrénovať? „Samozrejme. Je dôležité, aby boli dvojice zohraté,“ odpovedal Juraj Slabeycius.
Úspechy a pokroky bridžistov
V Čechách v meste Havířov existuje tzv. bridžová akadémia. Tejto akadémii sa podarilo za pár rokov vychovať tím, ktorý vyhral juniorské majstrovstvá sveta. Ako je teda na tom mesto spod Dubňa? „V Žiline sme mali bridžový krúžok na gymnáziu na Vlčincoch. Z 16 – 20 hráčov, ktorí tam začali hrať, sa jeden vypracoval na vysokú úroveň. Gymnazista Adam Kubica, ktorý obsadil prvé miesto na priateľskom dvojkolovom turnaji Malá cena Žiliny. Je to veľmi šikovný chlapec, nakoľko ako študent gymnázia je ešte len v kategórii juniorov,“ začal s menovaním úspechov predseda klubu.
V Žiline bol po 30. rokoch obnovený žilinský bridžový klub. Čo plánuje tento klub v najbližšom čase zorganizovať? „Chystáme sa urobiť kurz bridžu pre začiatočníkov. Je potrebné, aby si človek tento šport vyskúšal, lebo väčšinou, keď si to niekto nájde len na internete, alebo si otvorí knižku, tak je to dosť nezáživné. A predpokladám, že ho to nebude veľmi baviť. Avšak, keď chytí karty do ruky, pocíti atmosféru bridžu a vidí ostatných hráčov okolo, tak ho to môže pochytiť a začne bridž hrávať,“ nechal sa počuť predseda klubu a pokračoval: „Dúfame, že sa nám opäť podarí zorganizovať Malú cenu Žiliny. Okrem toho, minulý rok sme hrali druhú bridžovú ligu. Nepodarilo sa nám postúpiť do prvej ligy, takže tento rok budeme v tej druhej pokračovať. Taktiež máme v pláne zúčastňovať sa rôznych turnajov v iných mestách. Minulý rok sa konali Majstrovstvá Slovenska v Poprade, kde nebol celý žilinský tím, ale len jeden člen od nás. Chystáme sa na Moravu na nejaký turnaj.
Žilinskí bridžisti
„Náš klub má momentálne 12 členov, ale štyroch členov máme cezpoľných z Trenčína a Turčianskych Teplíc. Hrávame každý pondelok poobede v hoteli Polom, kde sa zídeme minimálne štyria, keďže v menšom počte sa nedá hrať. Zhruba raz za mesiac nám vyjde, že sa stretneme ôsmi a hráme na dvoch stoloch. Vtedy sa už dajú výsledky porovnávať. Keď sa zídeme štyria, je to v podstate len tréning. V našom klube sú dvaja ľudia nad šesťdesiat a najmladší je gymnazista Adam Kubica, ktorý bude tento rok maturovať. Adam začal hrávať pred tromi rokmi,“ prezradil nám o žilinskom klube Juraj Slabeycius. Ako sme spomínali, Žilinčania hrajú druhú ligu. V prvej lige je osem družstiev, druhá liga je taká, že je v nej počet družstiev premenlivý, nakoľko nižšie súťaže nie sú. Koľko družstiev sa prihlási do druhej ligy, toľko hrá, tam nie je potrebné sa kvalifikovať.
Slovenské bridžové kluby
Veľmi silné bridžové kluby sú na východe v Košiciach a Michalovciach. Ďalej sú dva kluby v Bratislave, jeden z nich je v Univerzitnom pastoračnom centre, potom sú menšie kluby v Topoľčanoch, Žiline a ďalších mestách. Čo je veľmi potešiteľné, v posledných rokoch sa začala bridžová hra rozvíjať. Zakladateľ Národného bridžového centra Ivan Tatranský, ktorý už má okolo sedemdesiat rokov, si zaumienil, že naučí hrať bridž čo najviac mladých ľudí. Cestuje po Slovensku a aj tu v Žiline viedol krúžok na gymnáziu. Rovnako ako v Nitre a Trnave, Topoľčanoch a Bratislave. Podarilo sa mu vychovať veľa mladých bridžistov. Na Trnave je zaujímavé to, možno aj vďaka tomu, že Ján Pavol II. bridž natoľko propagoval, že sa bridž hrá na cirkevnom gymnáziu Angely Merici.
Bridžové podujatia na Slovensku
Okrem pravidelných klubových turnajov sa na Slovensku poriada niekoľko pravidelných bridžových podujatí: Slovenská bridžová liga, Otvorené majstrovstvá Slovenska družstiev a párov – VC Vysoké Tatry (bridž) , Karpatský pohár, Veľká cena Košíc , Topvar Trefy, Veľká cena Bratislavy. V roku 2006 sa v Piešťanoch uskutočnili Majstrovstvá sveta juniorov v bridži, ktoré usporiadal Slovenský bridžový zväz.
Ak máte záujem o bridž, a chceli by ste sa dozvedieť o ňom viac, ozvite sa na adresu info@bridgezilina.sk.