Mesto tak skoro nebude mať najdôležitejší územno-plánovací dokument, hoci jeho prijatie bolo prioritou primátora Ivana Harmana. Zhotoviteľ plánu nestihol termíny a radnica s ním ruší zmluvu.
ŽILINA. Umiestňovanie nových stavieb nebude mať ešte dlho poriadne pravidlá. Napríklad, na mieste Auparku bude vo výkresoch stále zeleň a pešia plocha. Dôvod? Nový územný plán projektant nestihol dokončiť podľa zmluvy. Mesto bude preto hľadať nového zhotoviteľa, už tretieho v poradí.
Územný plán mesta mal byť hotový do júla 2008. „Zhotoviteľ ani napriek mnohým upozorneniam a urgenciám zo strany mesta nereagoval. Dôvody, prečo tak robí, nám nie sú známe," uviedol hovorca mesta Martin Barčík. Potvrdil, že preto od zmluvy odstúpia. Ďalšie kroky mesta vyplynú z analýzy odovzdanej dokumentácie," povedal Barčík. Primátor Ivan Harman na začiatku roku 2009 povedal, že mesto zatiaľ meniť dodávateľa nechce, „Je veľký predpoklad, že do polovice roku 2009 bude územný plán schválený," povedal Harman. Nestalo sa tak.
Šumy a kritika
Zhotoviteľ Vladimír Barčiak o tom vedel, zatiaľ nie oficiálne. Do reči mu veľmi nebolo. „Zachytil som nejaké šumy, Slovensko je malé. Vezmem to na vedomie," povedal Barčiak. Podľa jeho slov by dokument dokončil o 2 - 3 mesiace. Viac sa vyjadrovať nechcel. V januári povedal pre MY Žilinské noviny, že termíny nemohol stihnúť, lebo je to náročná robota a vyžaduje viac námahy. Odhadol, že skončí do pol roka. Pochyboval však, či ho stihnú do konca roka prerokovať a schváliť. „Predpokladám množstvo pripomienok," uviedol vtedy Barčiak.
Poslanec Juraj Gallo požadoval informácie o stave územného plánu na poslednom mestskom zastupiteľstve, „Ide o tak dôležitú vec a termíny boli niekoľkokrát nesplnené a odložené," povedal člen komisie výstavby a životného prostredia Gallo. Ku kritike sa pripája predseda komisie Dušan Maňák: „Je to závažná skutočnosť nielen z hľadiska nesplneného predvolebného sľubu občanom mesta, ale môžeme takto predpokladať aj pokračujúce problémy v zmysle koncepčného urbanisticko-architektonického rozvoja mesta."
Čo si Maňák mysli o Slotovi a stavaní za jeho éry?
Ak by sa to stalo za bývalého vedenia mesta, Maňák by povedal, že môže ísť o úmysel. „Veď pán primátor Slota nazval územný plán boľševickým dokumentom a zároveň sa vyjadril, že kde si on palcom ukáže, tam sa bude stavať. Chýbajúce regulatívy a limity neumožnia tak ani v budúcnosti architektovi mesta, stavebnému úradu a dotknutým úradom účinne odolávať tlaku často bezohľadným komerčným záujmom mnohých investorov," povedal Maňák.
Pozrite si archívne video z 29. januára 2009. Zhotoviteľ územného plánu vysvetľuje, prečo mešká.
Tri v jednom
Zmluvu o dielo uzavrelo mesto podľa Martina Barčíka 1. júna 1994 na spracovanie prieskumov a rozborov, miestneho územného systému ekologickej stability a konceptu územných a hospodárskych zásad. V roku 1998 podpísalo zmluvu o dielo na spracovanie konceptu a návrhu s architektom Melišom. Ten ale zomrel. Práce sa prerušili a bolo potrebné riešiť aj vzťahy s dedičom autorských práv.
Po právnych analýzach a konzultácii s Úradom verejného obstarávania si mesto vybralo člena Melišovho riešiteľského kolektívu Barčiaka. Zmluvu podpísali v máji 2004. Za všetky práce malo mesto zaplatiť spolu 107 245 eur. Doteraz vyplatilo 34 445 €.
Maňák si myslí, že týmto výberom bol v minulosti porušený zákon. „Mesto malo spraviť nové výberové konanie," povedal Maňák. Podľa neho nové vedenie mesta zvažovalo aj túto možnosť, nakoniec sa ale rozhodlo zmluvu ponechať a územný plán dokončiť architektom Barčiakom. Problémom je podľa neho aj málo zamestnancov na odbore hlavného architekta, ktorí by tvorili kvalifikovanú oponentúru zhotoviteľovi územného plánu. Napríklad v Trenčíne, kde majú plán spracovaný digitálne, pracuje na podobnom odbore asi 12 ľudí.
Má už 29 rokov
Platný územný plán vytvoril v roku 1980 Antonín Stuchl. Keby ho mesto za primátora Jána Slotu dodržiavalo, nemuseli by stáť na svojich miestach napríklad Aupark, obytný dom Šašvárka, Amfiteáter, Max, Metro alebo nemusel byť zlikvidovaný športový areál pri plavárni a iné.