ŽILINA. Chýbajúce dodávky plynu z Ruska na Slovensko poznačili aj výrobu v automobilke KIA pri Žiline. Na niekoľko dní ju museli zastaviť. Menej objednávok si rovnako vynútilo aj obmedzenia výroby. Najskôr sa pracovné zmeny skrátili z ôsmych na šesť hodín, neskôr zamestnanci vyrábali len na jednu zmenu.
K rovnakému kroku boli nútení pristúpiť aj niektorí dodávatelia. Na jednu zmenu robil Johnsons Controls a Hysco Slovakia. Problémy s odbytom potom čiastočne vyriešilo až zavedenie šrotovného na staré automobily. Vo fabrike však tento rok plánovaný počet áut nevyrobili.
Osvetlenie a byty
Verejné osvetlenie na diaľničnom privádzači v Žiline - Strážove mesiace nesvietilo. Zvyšovalo tak riziko dopravných nehôd. Mesiace je hotové, treba ho len zapnúť. Mesto a cestári ale nenašli kompromis.
Po mesiacoch sporov o typ svietidiel na diaľničnom privádzači v Žiline - Strážove sa na ich spustení vo februári dohodli primátor a šéf správy ciest.
Problémy prišli aj do trhu s realitami. Za trojizbový byt na Solinkách či Vlčincoch by ste vlani zaplatili aj 82 984 eur. Vo februári sa dal kúpiť aj o 24 895 eur lacnejšie.
Salinger, fabrika a Franeková
Pokračovali aj súdy s Františkom Salingerom, ktorý je považovaný za šéfa žilinského podsvetia. Krajský súd v Žiline ho odsúdil na osem rokov väzenia za daňové podvody. Salinger čelí v inom súdnom procese obžalobe z vraždy takzvaného bieleho koňa. František Salinger si pre súdne pojednávanie dokonca naštudoval balistiku.
Polícia aj ďalej odkrývala praktiky mafie v Žiline v 90. rokoch minulého storočia. Dozvedeli sme sa, že mafiáni napríklad pri odpaľovaní výbušním používali diaľkové ovládanie z leteckých modelov.
Továreň na výrobu zatepľovacieho materiálu v Žiline, za ktorou stoja deti Jána Slotu, stavali niekoľko týždňov, možno mesiacov bez platného stavebného povolenia. Všetko v čase keď nemali vydané ani len územné rozhodnutie.
Na začiatku roka dostal Stavebný úrad pri meste Žilina, rovnako aj Štátna stavebná inšpekcia niekoľko podnetov. Skúmali, či zo strany investora nedošlo k porušeniu zákona. Fabriku dlhšiu dobu napriek všetkému stavali. Stavba získala na prelome januára a februára územné rozhodnutie.
Do finále Miss Slovensko 2009 postúpili aj Barbora Franeková zo Žiliny a Ivana Smolková z Kysuckého Nového Mesta. Počas januára a februára sa obe intenzívne pripravovali na súťaž. Barbora Franeková bola napokon veľmi úspešná, ale viac o jej pocitoch pred súťažou si môžete prečítať tu.