ŽILINA. Projekt roka. Takto nazval nový územný plán Žiliny primátor Ivan Harman (SDKÚ). Návrh v podobe siedmich výkresov a 600-stranovej dokumentácie odovzdali jeho zhotovitelia k 15. aprílu. Hoci je nový Územný plán Žiliny pripravený, jeho schvaľovanie môže trvať aj niekoľko rokov.
„Schvaľovanie základného dokumentu mesta je proces, ktorý Žilinčania nepoznajú. Môžu nastať legislatívne problémy a schvaľovanie môže trvať aj niekoľko rokov," uviedol Harman.
Plán meškal, pribrali architektov
Najdôležitejší územno-plánovací dokument mal byť pôvodne hotový do konca roku 2009. Architekt Vladimír Barčiak však termín nestihol. Absencia plánu vyvolala negatívne ohlasy najmä medzi odbornou verejnosťou a poslancami v mestskom zastupiteľstve.
Radnica sa rozhodovala, či nájde nového zhotoviteľa alebo počká na súčasného. Nakoniec podpísalo vedenie mesta dodatky ku zmluve o zhotovení diela. Barčiakovi pomohli aj architekti Stanislav Kristiník a Peter Krajč. Na diele podľa neho pracoval nakoniec 30-členný tím.
Podľa stavebného zákona nasleduje prerokovanie návrhu. S riešením plánu sa môžu Žilinčania oboznámiť od 26. apríla na informačnej tabuli mesta, na oficiálnej webstránke (formát ZIP, veľkosť cca 180 MB), alebo v Klientskom centre Mestského úradu (MsÚ) v Žiline.
Verejné prerokovanie plánu spolu s jeho riešiteľmi bude vo štvrtok 13. mája o 13.00 hod. vo veľkej zasadačke MsÚ v Žiline. Ľudia môžu návrh pripomienkovať do 30 dní odo dňa oznámenia, neskôr sa na ne nebude prihliadať. Pripomienky je možné posielať aj elektronicky na adresu architekt@zilina.sk.
Traja najzodpovednejší za nový územný plán. Zľava: spracovateľ Vladimír Barčiak, primátor Ivan Harman a hlavný architekt mesta Martin Pavelek.
FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
Bude treba aktualizovať
Po prerokovaní a zapracovaní pripomienok musí územný plán odobriť Krajský stavebný úrad v Žiline, na čo má tiež lehotu 30 dní. Platiť začne potom, ako ho schvália mestskí poslanci. Harman hovorí, že sa tak stane niekedy v septembri alebo októbri, teda ešte do konca tohto volebného obdobia.
Aj po schválení v mestskom zastupiteľstve bude musieť byť územný plán najmenej každé štyri roky aktualizovaný. „Územný plán bude živý dokument, ktorý bude reagovať na to, čo bude mesto potrebovať," povedal hlavný architekt mesta Martin Pavelek.
Územný plán má byť základným zákonom Žiliny, podľa ktorého sa bude riadiť mesto, verejnosť, podnikatelia i majitelia pozemkov, ktorí tak budú vedieť, čo sa dá na ktorom území robiť, prípadne na čo sa dá využiť. Nový plán je nastavený do roku 2025, dovtedy má v súčasnosti 85-tisícová Žilina vytvoriť možnosti pre 132-tisíc obyvateľov.
Súčasný územný plán Žiliny od Antonína Stuchla platí od roku 1980. Je porušovaný a neaktuálny. Najhorším príkladom je podľa Harmana stavba Auparku na Štúrovom námestí.
Zmluva na 107 245 eur
Podľa skorších informácii od hovorcu mesta Martina Barčíka uzavrelo mesto zmluvu o dielo 1. júna 1994 na spracovanie prieskumov a rozborov, miestneho územného systému ekologickej stability a konceptu územných a hospodárskych zásad.
V roku 1998 podpísalo zmluvu o dielo na spracovanie konceptu a návrhu s architektom Melišom. Ten ale zomrel. Práce sa prerušili a bolo potrebné riešiť aj vzťahy s dedičom autorských práv.
Po právnych analýzach a konzultácii s Úradom verejného obstarávania si mesto vybralo člena Melišovho riešiteľského kolektívu Barčiaka. Zmluvu podpísali v máji 2004. Za všetky práce malo mesto zaplatiť spolu 107 245 eur.
(lk)